İnsan kaynakları yönetiminin etkinliğinde örgüt içi iletişim rolünün incelenmesi
Analyzing the role of internal communication of organization in the efficiency of human resources management
  1. Tez No: 172876
  2. Yazar: SEVİNÇ ASLI CEBE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
VII ÖZET İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNİN ETKİNLİĞİNDE ÖRGÜT İÇİ İLETİŞİM ROLÜNÜN İNCELENMESİ Bu çalışmada, insan kaynaklan yönetimi ve iletişim özellikle örgüt içi iletişim arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma ilk üç bölümü teorik ve son bölüm de anket araştırması ile araştırmanın sonuçlarından oluşan toplam dört bölümden ibarettir. Birinci bölümde insan kaynaklan yönetimi ve süreçleri başlıca konulan ile ele alınmıştır. İkinci bölümde iletişim kavramı ve örgütsel iletişim irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, insan kaynaklan yönetiminin etkinliğinde örgüt içi iletişim konusu üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümün içeriği; insan kaynaklan yönetiminin etkinliğinde örgüt içi iletişime yönelik bir araştırmadır. Konuyla ilgili literatür çalışmasında elde edilen bilgiler ve önceden yapılan araştırmalar; insan kaynaklan yönetiminin etkinliğinde örgüt içi iletişimin büyük önem taşıdığım vurgulamaktadır. Aynı zamanda insan kaynaklan yönetiminin etkinliğinde örgüt içi iletişimin başlıca göstergeleri, örgütsel performans, motivasyon ve tatmin, adaptasyon şeklinde genel olarak ele alınmıştır. Uygulamada, insan kaynaklan departmanlarındaki çalışanlar üzerinde; iletişim ve örgüt içi halkla ilişkiler çalışmalarına ve etkilerine ilişkin bakış açılarını öğrenmeyi amaçlayan bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, insan kaynaklan bölümünde çalışanların bir takım demografik özellikleri ve konuya yaklaşımlarını tespit etmeyi amaçlayan yargılara katılım düzeyleri taranmıştır. Elde edilen sonuçlar itibariyle, insan kaynaklan yönetiminin etkinliğinin arttırılması açısından örgüt içi iletişimin önemli olduğu ve bu bölümlerde çalışanların bunun farkında oldukları şeklinde bir yorum getirilebilir. Ancak aynı zamanda örgüt içi iletişime yönelik uygulamaları yönetmedikleri ve iş akışlarında bu tür uygulamalara sistematik olarak yer vermedikleri yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT ANALYZING THE ROLE OF INTERNAL COMMUNICATION OF ORGANIZATION IN THE EFFICIENCY OF HUMAN RESOURCES MANAGEMENT This Study examines the relations between communication, especially internal communication of organization, and Human Resources management. The Study consists of four chapters. First three chapters will be theory-based and the last chapter will contain survey and its results. Major subjects, under Human Resources Management and its processes, are discussed in the first chapter. In the second chapter, the concept of communication and organizational communication will be analyzed. Also, the topic of internal communication of organization in The Efficiency of Human Resources Management will be studied in the third chapter. The fourth chapter of this study is a survey about internal communication of organization in the efficiency of Human Resources Management. The Information, we have obtained in this field, and the researches that are done previously emphasize the significance of the internal communication of organization in the efficiency of Human Resources Management. At the same time, the primary indications of the internal communication of organization in the efficiency of Human Resources Management will be generally looked into as the organizational performance, motivation and satisfaction and adaptation. In the process of application, a survey, which aims to determine the perspective of the communication and the internal public relations studies and their effects, is implemented on the employees of the Human Resources Department. In the survey, demographic haracteristics of the people, in the Human Resources Department, and the level of attendance on the assessments, which intends to determine the approaches to the subjects, are analyzed. As a result, we have attained, internal communication of organization is important in terms of increasingthe efficiency of the human resources management. Thus, we can say that people who work in these departments are aware of the importance of internal communication of organization. However, we can also conclude that they neither manage the applications of internal communication of organization nor implement in their work processes systematically.