Atletizmde engelli ve bayrak koşularının özellikleri ve gelişimi üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 17288
  2. Yazar: ÖMER ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL ALAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
69 5. ÖZET Bu çalışma atletizm konusunda görülen bilimsel kaynak eksikliğini gidermek amacıyla, bayrak ve engelli koşuların özellikleri ve gelişimi üze rinde yapılmıştır. Çalışma genel olarak iki bölümden oluştu. Birinci bölümde bayrak ve engelli koşular üzerine genel literatür bilgi yer alırken, ikinci bölümde engelli koşuların gelişimi ve bu konudaki genel yetesizlikleri ortaya koy mak amacıyla yapılan anket sonuçları ve tartışma yer aldı. Anket çalışmasına yaşlan 18-30 arasında değişen denekler katıldı. Denekler 1989-1990 atletizm sezonunda, 100 m. eng., 110 m., 400 m. eng. branşında ilk 10'na giren koşuculardan oluştu. Ankete katılan denekler, Ankara, izmir, İstanbullu atletlerdi. Ankete katılan deneklerin yaş, boy, ağırlık değerleri ortalamaları, diğer ülke atletleri ile karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık gö rülmediği saptandı. Antrenman yılı az, antrenmandan uzak kalma za manlarının fazla olduğu görüldü. Türkiye'deki tesis, araç-gereç ye tersizlikleri, antrenör bilgi ve sayı noksanlıkları, atletlerin test edilme ile organizasyonlar, seçme ve yarışma organizasyonları, beslenme ve sağlık hizmetleri ve en önemlisi maddi gelirin yetersiz oluşu, teşvik edici un surların olmayışı, ankete katılan deneklerin ortak görüşü olarak ortaya çıkmıştır. Ankete katılan deneklerin Türkiye'deki engel koşuları için sağlanan imkanların yeterli, kısmen yeterli, yetersiz olduğuna ilişkin verdiği ce vaplar karşılaştırıldığında yapılan“Student-t”testi ile istatistiki açıdan değerlendirildi sonuç olarak yukarıda sayılan imkanların yetersiz olduğu anlamlı bir şekilde ortaya çıktı. Çalışmanın son kısmına ise anket sonuçlan olim- pik yıllardaki Türkiye ve Dünya'da en iyi dereceler ile diğer eklerden olu şan bölüm konuldu.
Özet (Çeviri)
67 4. SUMMARY Studies on the technical aspects and improvement of hurdle and relay running branches in athletisim. This paper deals with the problems to eradicate lack of scientific ma terials and hurdle races. The study consists of two units the first unit deals with a general discussion of relay and hurdle races. The second unit focuses on the im provement and general deficiency of hurdle races, a general discussion of the reasons for the problem and the results of the survey concerning this area. The survey includes participants ranging from the age of 18 to 30. The participants consist of athletes, who, in 1989-1990 season of ath- letism ranked in the first ten in 100 m., 110m. and 400 hurdle races. The participants are all from Ankara, Izmir, Istanbul when com pared with that of other countries, no significant difference in avarage height, weight, and was found. The study shows that the duration of practice is too short and the duration of being away from practice is too long. The participants reached consensus on the following lack of motiva tion factors; - The lack of facilities and materials, - The lack of trainers and their ineffiency in the profession, - Testing and selecting of athletes as well as organizing events, Nutrition and health service and most importantly financial prob lems of the athletes. A“student-t”test was conducted and assesed. This statiscal data shows that the participants who took part in the survey agree that the op-68 portunities provided for the hurdle-runners are sufficient, fairly sufficient and not sufficient in Turkey. To sum up, it was established that the above mentioned op portunities are not sufficient. The paper was supplemented with a ques tionnaire the best rank holders in the olimpic years in Turkey and in the world as well as other supplementary work.