Türkiye'de beden eğitimi öğretmeni yetiştirme sisteminin pedagojik temelleri
Pedegojical foundations of educational system of physical training teachers in Turkey
  1. Tez No: 17289
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Bu çalışmada ; Türk sporu, Türk sporunda ve genel eğitim içinde yeri ve önemi büyük olan -Beden Eğitimi Dersi- öğretmenliğinin Tarihi Gelişimi üzerinde durulmuştur. Beden eğitimi öğretmeni yetiştiren kurumların dünü, bugünü belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, onların hizmet öncesi eğitiminden kaynaklanan eksiklikleriyle hızlı değişme-gelişmeden ve farklı kurumlardan mezuniyetlerden ileri gelen bir takım sebeblerin beden eğitimi öğretmenlerinin hizmet öncesi eğitimlerine etkileri üzerinde durularak; Türkiye de Beden Eğitimi Öğretmeni Yetiştirme Sisteminin Pedagojik Temellerine ilişkin araştırma yapılmıştır. Araştırma, ilgili öğretmenlerin, eğitim-öğretimdeki- ders içi ve ders dışı faaliyetlerinde verimlilikleriyle ilgili bir kısım ipuçları belirleyebilmeyi hedeflemektedir. Bu hedefe ulamak amacıyla; İzmir'in merkez ilçelerine bağlı ilk, orta, lise ve yüksek öğretim kurumlarında görevli 330 beden eğitimi öğretmenine 43 sorudan meydana gelen bir anket uygulanmıştır. Anketi oluşturan sorular; öğretmenlerin meslek öncesi akademik hazırlıklarını, kendilerini algılamalarını, meslekle ilgili mezun oldukları kurumu değerlendirmelerini, mesleğe bağlılıklarını, kendilerini yenileme ve geliştirme çabalarını, görevlerini etkileyen okul içi ve okul dışı faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlayan maddelerden oluşturulmuştur. Ayrıca; ankette okullardaki beden eğitimi ve spor dersinin yüksek verimle işlenebilmesi, beden eğitimi öğretmeninin daha verimli olabilmesi için mesleki problemlerinin ve çözüm yollarının belirlenmesi bunun yanmda Türk sporunun gelişmesine katkılarının arttırılmasına ilişkin“Öğretmen önerileri de tesbit edilmiştir.”Buradan elde edilen bulgular tartışma ve sonuç kısmında yorumlanmıştır. 175
Özet (Çeviri)
PEDEGOJICAL FOUNDATIONS OF EDUCATIONAL SYSTEM OF PHYSICAL TRAINING TEACHERS IN TURKEY By means of this dissertation, I have focused on the histrorical trends of education which teachers of physical training are to go through and the great importance of this subject in the Turkish Sport History and education in general terms. And I also have tried to enlighten on the historical background of the institutions producing the above mentioned teachers. Furthermore, I have made survey related to the pedagojical foundations of the system dealing with how to educate these teachers in Turkey. The aim of this survey is to producesome conclusions indicating whether the teachers in question are reliable in their field of study or not. To reach this target, I have applied a questionaire consisting of fourty- three items to three hundred and thirty teachers teaching at all levels of education- primary, secondary, lycee and university- in the metropolitan city of Izmir. Questions included into the questionaire aim at making these points clear: 1- Do the teachers feel themselhes ready to carry out their job properly as soon as they graduate? 2- What do they think of the institutions they have graduated from? 3- How much do they love their job? 4- Do they make and effort to renew themselwes? 5- And what are the influential factors on their performance inside and outside the school they work? And finally, I have also requested the teachers to put forward their surggestions on how to make more use of physical training periods in schools and teachers problems to be handicalp for them to be more reliable in their performance and the solutions to these problems and the ways of making relative contributions to the improvement in the Turkish Sport. 174