Orkestra ve müziğin sanatsal formlar üzerine etkisi
  1. Tez No: 172890
  2. Yazar: NİLGÜN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Orkestra ve Müziğin Sanatsal Formlar Üzerindeki Etkisi adlı tezin amacı müzik ve resim sanatı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Tez sanat tarihi açısından önemli tablolarda bulunan orkestral enstrümanları incelemektedir.Bu enstrümanların bulunma ve kullanılma sebepleri üzerine bir araştırmadır. Yazılı kaynaklar yanında hayatta olan sanatçılarla birebir görüşme yapılmıştır. Hazırlanan tez üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde müzik ve resim sanatı arasındaki ilişkinin belirlenmesi, ikinci bölümde orkestra tanımı ile bütünleşen resimsel anlatımın araştırılması; müzik ve resim sanatı üzerinde yapılan kişisel çalışmaların dökümü kapsam içinde sunulmaktadır. Tezin ikinci bölümü, orkestra formunda yapılan kompozisyonlar ve kullanılan müzik aletlerini içeren tabloları bir araya toplamaktadır. Bu amaçla ikinci bölüm iki alt başlığa ayrılmıştır. Müzik ve orkestra temalı resim çalışmaları incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda müzik enstrümanlarının tahmin edilenden daha fazla resim sanatında kullanıldığı görülmüştür. Özellikle yurtdışında bulunan orkestra formu içeren tablolardan örnekler bir araya getirilmiştir. Müzik enstrümanlarını içeren yağlıboya tablolar toplanmıştır. Daha sonra orkestra temalı yurtiçinden bulunabilen sanatçı tablolarından örnekler derlenmiştir. Resim ve müzik sanatlarının aslında ne kadar birbirine destek olduğu, içice olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırmanın sonucunda müzik enstrümanları bulunan tabloların sınıflandırılmasında yapılabilmiştir.Resim sanatında müzik aletlerinin görülme nedenleri; dini, mitolojik, sosyal, çevresel ve kişisel olduğu görülmüştür. Üçüncü bölümde ise tezin konusu üzerine uygulama çalışmaları yapılmıştır. Orkestra konulu resimlerin araştırılması sonunda konunun sıklıkla Rönesans, Klasik dönem ve modern çağda kullanıldığı görülür. Üçüncü bölümde uygulamalı olarak gerçekleştirilen resimlerin konulan itibarı ile enstrüman, orkestral elemanlardır. Bu tablolarda figürler, solistler, piyanistler, viyolonselistler konu edilmiştir. Tablolar yağlıboya tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, birbiriyle ilişkili olan iki sanat kolunun her zaman birbirlerine fayda sağladığı ve katkısı bulunduğu birbirinden destek aldığı görülmüştür. Bu araştırma ilk çağlardan günümüze kadar yapılan yağlı boya tablolarda bulunan enstrümanları toplayarak envanter çalışması gerçekleştirmiştir. Bu tabloların sınıflandırması yapılmış ve amaçları araştırılmıştır. Son bölümde de orkestra formu yağlıboya resim tekniği ile yeniden ele alınmış günümüz ortamında yeniden yorumlanmıştır. Birbiriyle ilişkili olan iki sanat kolunun her zaman birbirlerine fayda sağladığı ve katkısı bulunduğu birbirinden destek aldığı görülmüştür. vii
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose of the thesis titled“The effect of Orchestra and Music on the Artistic Forms”is to go through the relationship between music and painting. The thesis analyzes orchestral instruments in certain paintings in terms of history of art. It is a kind of research about the reasons of usage and occurance of these instruments. Beside written sources, one to one interviews have been carried out with the artists who are still alive. The thesis consists of three sections. In the first section, the identification of the connection between music and art of painting; in the second section, investigation of the pictorial expression integrated with the definiton of the orchestra; in the third section, detailed presentations of the personal studies performed about the art of music and painting are presented. The second section of the thesis bunches composotions in the form of orchestra and paintings including musical instruments. Thus, the second section of this thesis has two subtitles. Works of painting with the themes of music and orchestra are examined. According to the results of the study it has been found out that music and instruments are used more than assumed. Specially samples of pictures including the form of orchestra exist abroad have been piled up. Oil painting pictures including musical instruments have been collected. Then, some pictures of the artists about the theme of orchestra from Turkey have been compiled. It has been revealed that art of music and painting infact stick together and bound to one another. Moreover; as a result of the study, classification of the paintings including musical instruments has been performed. It has been found out that the musical instruments seen in the art of painting are because of the reasons such as religion, mythology, sociology, environment and personal. In the third section, however, some application studies on the theme of the thesis has been carried out. In the end of the sudy of the paintings using the theme of orchestra, it is seen that the subject often used in the Renaissance, Classsical and modern era, in the third section, subjects of the paintings include instrumental or orchestral elements. In the paintings figures, soloists, pianists, violonsalists are used as themes. Painting are done through the technique of oil painting. In conclusion, it has been revealed that two different art branches are good and beneficial to each other. This work has realized an inventory study collecting the instruments havin been done from the antiquity to today. These paintings have been classified and their aims have been investigated. In the last part, the form of orchestra has been reviewed with the technique of oil painting and interpreted with the today's atmosphere. It has been seen that two brances of art related to each other are always beneficial and support one another. Vlll