Antik Mısır'ın günümüz sanatına uzantıları ve bir yeniden yorumlama
  1. Tez No: 172891
  2. Yazar: PERİHAN SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ÖZDEMİR ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
ÖZET Bu çalışma, genel olarak, Antik Mısır Sanatı ve kültürünün Batı sanatı ve sanatçıları üzerindeki etkilerini açıklamayı amaçlamaktadır. Neden Antik Mısır medeniyetinin seçildiğini Antik Mısır'ı anlatırken hangi yöntemden yararlanıldığı, Ejiptolojinin tanımı ve tezde kullanılan Antik Mısır terimleri ilk bölümde açıklanmıştır. Antik Mısır'ın genel görünümü, coğrafi yapısı, tarihçesi, toplumsal yapısı, nüfusu ve orada yaşayan ırklarla, yönetim sistemi, gündelik yaşam ve inanç sistemini ikinci bölümde; Antik Mısır sanatını,üçüncü bölümde; Antik Mısır'ın Avrupa'daki yankılan ve bu yankıların sonucunda oluşan Ampir, Art Noveau ve Art Deco üslublarının oluşumu hakkında bilgilendirmeyi, dördüncü bölümde; Antik Mısır sanatından ve inanışlarından etkilenen uygarlıklarla ve Antik Mısır'dan etkilendikleri yönler beşinci bölümde açıklanmaktadır. Ayrıca sanat tarihi boyunca Antik Mısır düşüncesinden, üslup, şekil, teknik olarak esinlenen ve günümüze kadar gelen sanatçılar ve eserleri yer almaktadır. Altıncı bölümde, Mısır sanatından esinlenerek yapmış olduğum çalışmalar ve bu çalışmaların Antik Mısır'ın hangi yönünden etkilenilerek, yapıldığının sanatsal ifadeyle açıklanması görülmektedir. Ayrıca konuyla ilgili görsel bilgiler de ekler bölümünde yer verilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In my thesis the purpose is to enlighten the general influence of the ancient Egypt's art and culture on the Western art and artists. The first chapter is about the method I used and explains my choice of the main subject, also gives definitions of the egyptology and of some other terms relating with Egypt. The second chapter offers the general panorama of the era, geographical situation, history, social structure, demographical properties, ethnical structure, and political regime. Thirdly, I try to discuss the art in the ancient Egypt. Fourthly, we go into the action of the ancient Egypt onto Europe, and the styles rising as a result of this effect, such as the empire style, art nouveau and art deco. In the fifth chapter I deal with the other civilizations effected by the ancient Egypt's art and believes, and in which senses they were effected, giving examples of artists and works in that context, influenced as to the style, way of thinking, forms etc. I go further in the sixth chapter dealing with my own works created under Egyptian influence and try to analyze the details of that influence. One may also find attached some visual information related with the subject, in the annex. X