Hasan Ali Toptaş'ın 'Gölgesizler' romanı ve olanaksızlık
Hasan Ali Toptaş's 'Gölgesizler' novel and imposibility
- Tez No: 172897
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Avusturyalı matematikçi Kurt Gödel, 1931 'de yazdığı bir makalesinde 'bir sistemin içinde kalarak o sistemin tutarlı olduğunun asla ispatlanamayacağım' ispatlamıştır. Bir sistemi o sistemin içinde kalarak ispatlamaya kalkıştığımızda her zaman bir eksiklik meydana gelecektir. Gödel'in oluşturduğu bu yeni teoreme 'Eksilik Teoremi' denmiştir. Daha sonra bu teoremden etkilendiği varsayılan Hollandalı ressam M.C. Escher, eserlerinde, gerçekte 'olanaksız' olan durumları resmetmiştir. Gödel'in teoremi ve Escher'in resimleri postmodern düşünce yapısı üstünde etkili olmuştur. Postmodern düşüncenin en fazla etkilediği alanlardan biri edebiyattır. Dolayısıyla edebiyat da Gödel ve Escher'in oluşturduğu eksiklik teoremi ve olanaksızlıktan etkilenmiş olacaktır. Türk edebiyatının son dönem yazarlarından biri olan Hasan Ali Toptaş, 1995'te yazdığı Gölgesizler adlı romanda birçok 'olanaksız' ve 'eksik' yapıya yer vermiştir. Bu tezde, Toptaş'ın metni Genette'in anlatım teknikleri araştırmaları ışığında çözümlenmiş ve 'eksiklik teoremi' ile olan bağlantısı açısından yorumlanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Austrian mathematician Kurt Gödel, in his article written in 1931, proved that it is impossible to prove the consistency of a system remaining inside that system and that such proofs will always be incomplete. His theory, called“Theory of Incompleteness”affected the Dutch painter M.C. Escher, who drew pictures showing situations which were impossible in the real physical world. Gödel's theory, of incompleteness and Escher's impossible drawings influenced the postmodern literature strongly as would be expected. Hasan Ali Toptaş, one of the most famous contemporary Turkish authors, also used“impossible”and“incomplete”structures in his novel Gölgesizler. In this thesis, Toptaş' s text {Gölgesizler) is discussed according to Genette's discourse analysis and is interpreted according to the theory of incompleteness. Vll