Hasan Ali Toptaş'ın eserlerinin incelenmesi: Yapı-tema
Investigation of Hasan Ali Toptas's works: Structure and theme
  1. Tez No: 680205
  2. Yazar: BERNA CİVALIOĞLU SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
“Hasan Ali Toptaş'ın Eserlerinin İncelenmesi: Yapı-Tema”başlıklı bu çalışmanın ilk bölümünde yazarın bugüne dek yayımlanan sekiz romanı;“Sonsuzluğa Nokta”,“Gölgesizler”,“Kayıp Hayaller Kitabı”,“Bin Hüzünlü Haz”,“Uykuların Doğusu”,“Heba”,“Kuşlar Yasına Gider”,“Beni Kör Kuyularda”incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde“Geçmiş Şimdi Gelecek”,“Ölü Zaman Gezginleri”,“Gecenin Gecesi”başlıklı kitaplar dahilinde yazarın şimdiye kadar yayımlanan tüm hikâyeleri incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümü olan giriş bölümünde Hasan Ali Toptaş'ın hayatı, eserleri hakkında bilgiler verilmiş ve aldığı ödüller listelenmiştir. Yıldız Ecevit'in tanımıyla“Postmodern bir modernist”olan Hasan Ali Toptaş'ın kurmaca evreninin dahil olduğu fikirsel arka plan incelenmeye çalışılmıştır. Toptaş'ın literatürdeki yerini tespit etmek adına, yazar ile ilgili yapılmış tüm lisansüstü çalışmalar belirlenmiştir. Bunları anmadan geçmek akademik etik göz önüne alındığında mümkün değildir. Çalışmanın ikinci bölümünde Toptaş'ın romanları; şekil özellikleri, olay örgüsü, bakış açısı, yararlanılan anlatım teknikleri, zaman, mekân, şahıs kadrosu ve tema unsurları bakımından her eser dahilinde ayrı ayrı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde hikâyelerin her biri müstakil başlık olarak yine romanlarda yer alan unsurlar bağlamında incelenmiştir. Sonuç bölümünde Toptaş'ın roman ve hikâyelerinde yer alan önemli özellikler tespit edilmiştir. Eserlerin ortak noktaları, yazarın biyografisiyle örtüşen yanları, bilhassa metinler arasılık ve iç metinler arasılık bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgular bütünleyici bir gözle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this work titled“Investigation of Hasan Ali Toptas's Works: Structure and Theme”, the author's eight novels published so far;“Sonsuzluğa Nokta”,“Gölgesizler”,“Kayıp Hayaller Kitabı”,“Bin Hüzünlü Haz”,“Uykuların Doğusu”,“Heba”,“Kuşlar Yasına Gider”,“Beni Kör Kuyularda”has been studied. In the second part of the study, all the stories of the author published so far within the books titled“Geçmiş Şimdi Gelecek”,“Ölü Zaman Gezginleri”,“Gecenin Gecesi”are examined. In the introduction part of the study, information about Hasan Ali Toptaş's life and works was given and the awards he received were listed. The intellectual background including the fictional universe of Hasan Ali Toptaş, who is a“postmodern modernist”with the definition of Yıldız Ecevit, has been tried to be examined. In order to determine Toptaş's place in the literature, all postgraduate studies deemed important were determined. It is not possible to pass these without mentioning, given academic ethics. Toptaş's novels in the first part of the study; form features, plot, point of view, used narrative techniques, time, space, personal staff and theme elements are discussed within each work separately. In the second part, each of the stories is examined as an individual title in the context of the elements in the novels. In the conclusion part, important features in Toptaş's novels and stories were determined. The common points of the works, the overlapping aspects of the author's biography, are evaluated especially in the context of intertextuality and intertextuality. The findings obtained at the end of the study were evaluated with an integrative eye.