European Union air transport policy and aerospace industry
Avrupa Birliği hava yolu taşımacılığı politikası ve uçak endüstrisi
  1. Tez No: 172899
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKTUĞ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 459
Özet
ÖZET Büyük bir hızla gelişmekte olan globalleşme süreci, her geçen gün sınırların ortadan kalkmasını ve insanların birbirine daha da yakınlaşmasını sağlamaktadır. Bu ortamda ulaşım araçları her zamankinden daha da önem kazanmaktadır. Cristoff Colomb'un yeni kıtaları keşfetmek için atıldığı tehlikeli yolculuk, günümüz Dünya'sında her gün milyonlarca insanın yaşamının doğal bir parçası halini almıştır. Her ne kadar, ulaşıma duyulan ihtiyacın artması ile birlikte, deniz ve kara taşımacılığında da önemli gelişmeler sağlandıysa da. halen en güvenli ve en hızlı ulaşım yolu olması bakımından hava taşımacılığı önemini korumaktadır. Özellikle uluslararası ticaretin vazgeçilmez olduğu günümüzde hava taşımacılığı da, yeni teknolojilerin ve yeni iş yapış modellerinin geliştirilmesi ile giderek yaygınlaşmaktadır ve bu doğrultuda önümüzdeki 10 yıl içinde hava taşımacılığına olan talebin iki katına çıkması beklenmektedir. Soğuk Savaş sürecinin sona ermesi ile, iki kutup arasında gidip gelen Dünya düzeni yerini globalleşmeye bırakmıştır. Globalleşme sürecinde de ABD ön plana çıkmış, başlıca rakip olarak da onu AB "ligi izlemektedir. Bu durumda gelişmiş ülkelerinin pek çoğunu bünyesinde barındıran AB'nin önemi giderek artmış ve Dünyanın şekillenmesinde söz sahibi olmuştur. AB'nin Dünya arenasında giderek daha da fazla söz sahibi olması ile birlikte. AB'nin hem kendi içinde, hem de diğer ülkelerle olan iletişimi her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Bu yüzden hava taşımacılığı AB'nin Dünya arenasındaki geleceği için en önemli belirleyici sektörlerden biridir. Avrupa Birliği içindeki hava taşımacılığı, bu çalışmada bütün yönleri ile ele alınmasına çalışılmıştır. Birliğin ilk kurulduğu günden bu yana hava taşımacılığının önemi ve Birliğin bu yöndeki politikaları incelenmiştir. Daha sonra hava taşımacılık sektörü, alt sektörleri ile birlikte detaylı bir şekilde analiz edilmiş. AB'nin Dünya'daki yerinin anlaşılmasına çalışılmıştır. Daha sonra AB'nin genişleme süreci ve bunun hava taşımacılığı açısından ne ifade ettiği incelenmiştir. En son olarak da gelecekte hava taşımacılığının nereye gittiğinin analizi yapılmış, bu ortamda AB'nin Dünya'daki önemini arttırması için hava taşımacılığı bakımından neler yapması gerektiğine dair öneriler geliştirilmiştir. XXVIBu çalışmanın amacı her geçen gün Dünya'da daha da büyük bir güç olmaya başlayan AB'nin. Dünya'daki en büyük ve en ferah ekonomisi haline gelmesi yolculuğunda hava taşımacılığının önemini anlamak ve bu konuda geliştirilebilecek politikalara ışık tutmaktır. Bu çalışmada AB'nin hava taşımacılığı sektörü politik, ekonomik ve endüstriyel açılardan herhangi bir politik akımdan etkilenilmeden incelenmiş, AB'nin Dünya arenasındaki rolüne, hava taşımacılığının etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Bu tezin amacı, hava taşımacılığının. AB'nin gelecekte hedeflenen büyümesinin temel yapı taşlarından biri olduğunu göstermek ve AB'nin bu gelişmenin istikrarını sağlayabilmek için hava taşımacılığı adına alması gereken önlemleri, geliştirmesi gereken politikaları ve diğer ülkeler ile olan ilişkilerini nasıl şekillendirmesi gerektiğine dair okuyuculara objektif fikirler sunabilmektir. XXVJI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The globalisation process which has been improving with a great speed has helped the boundaries be removed and people get closer to each other. In this environment, transportation vehicles have gained much more importance than usual. The dangerous voyage Christoph Colomb set out in order to discover new continents has become the ordinary part of people's everyday lives in today's world. However, with the increasing requirement for transportation, considerable improvements have been made in the maritime and land transportation, and also air transportation has preserved its prominence as it is still the safest and fastest means of transportation. Especially in our time when international trade is indispensable, air transportation is gradually becoming widespread thanks to the improvement of new technologies and business models and in this direction it is expected that the demand for air transportation will double in ten years' time. With the end of the Cold War Era, the World Order coming and going between two poles has been superseded by globalisation. The USA has stood out in the globalisation process and the EU is following it as the main rival, in this case, the significance of the EU in the constitution of which most of the developed countries are found, has gradually increased and is involved in the formation of the world. As the FU is becoming more closely involved in the world arena, the communication of the EU both within itself and between the other countries is gradually gaining much more importance. So. air transportation is one of the most important sectors for the future of the EU in the arena of the world. In this study, it has been endeavoured to discuss all respects of the air transportation in the EU. The significance of the air transportation and the policies of the union in this respect since the foundation of the FU up to now has been analysed. And then the transportation sector has been analysed with its sub-sectors in detail and it's endeavoured to make understand the place of the EU in the world. Later, the process of expansion of the FU and what this means for the air transportation have been touched upon. Finally, the analysis of where the air transportation is going towards in terms of the future has been made and the suggestions on what can be done for increasing the importance of the EU in the world in XXIVterms of air transportation have been put forward in this environment. The purpose of this study is to grasp the prominence of the air transportation and to shed light on the policies which can be improved on this issue in the journey of the EU, which begins to become a greater power in the world with each passing day, in which it is becoming the biggest and most prosperous economy of the world. In this study, the air transportation sector of the EU has been analysed in terms of politics, economy and industry without being affected by any political movement, and the impacts of the air transportation on the role of the EU in the arena of the world has been tried to be determined. The objection of this thesis is to indicate that the air transportation is the basic milestone of the F.lJ's target enlargement in the future and also to present objective ideas to the readers on the precautions which should be taken in terms of air transportation, the policies the EU should improve so that the it can sustain the stability of this development and how it should form its relation with the other countries. XXV