Charles Dickens'ın Hard Times, David Copperfield, Great Expectations, Oliver Twist adlı romanlarında yoksulluk
- Tez No: 172901
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BOYNUKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Dickens'ın yapıtlarındaki ortak özellik 19. yüzyılın ikinci yansında, o dönem İngiltere'sinin sosyal kötülüklerini, Sanayi Devrimi sırasında geniş kitlelerin çektiği acıları ve özellikle yoksullukları gerçekçi bir bakış açısıyla ele almasıdır. Dickens'in eserlerinin bu denli gerçekçi bir anlatana sahip olması, gerçek yaşamında edindiği acı tecrübelerin yazar üzerinde bıraktığı güçlü etkilerin sonucudur. Eserlerini biçimlendiren başlıca iki etken vardır; birincisi, çocukluk yıllarının utanç verici bir deneyimle geçmesidir. Borçlan yüzünden tutuklanmış bir babanın oğlu olan Dickens, ancak aşağı tabakadan yoksul kimselerin çalıştığı bir yerde çalışmak zorunda kalır. Bu acı günlerin anısı, Dickens'in içinde hiç iyileşmeyen bir yara olarak kalır ve bu yaşam tecrübelerim eserlerine oldukça güçlü bir biçimde yansıtır, ikincisi ise, o dönem İngiltere'de meydana gelen Sanayi Devrimi'nin İngiliz toplumunda yol açtığı büyük değişikliklerin yazar üzerindeki etkileridir. Bu dönemde eşit olmayan ekonomik ilerlemelerin sermaye sahipleri ile emekçi işçi sınıfı arasında oluşturduğu dengesizlikler oldukça güçlü bireysel ve sosyal tepkilere yol açar. Charles Dickens da bu dönemde acımasız bir sefalet ve açlığa hızla sürüklenen insanların yaşam öykülerini gerçekçi ve eleştirel bir yaklaşımla gözler önüne serer. Yoksulluğu sebep, sonuç, çözüm ve benzeri açılardan ele alan Dickens, bu olguyu romanlarındaki şahıslar yoluyla toplumsal hale getirir. Bu bakımdan yazarın ele aldığı yoksulluk olgusunun çeşitli açılardan sınıflandırılması ve bunların ayrı başlıklar halinde sunulmasının faydalı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
84 ABSTRACT The common characteristic in the works of Charles Dickens is the social wickedness, t he s uffering o f m ass dur ing t he Industrial R evdution a nd especially poverty. Having such a realistic narration in his works is the result of the deep impact of the negative experiences he had in his real life. There are two main aspects shaped the works of Charles Dickens; first, his childhood is spent with embarrassing events. He is a son of a father, who has been arrested for his debts, and has to work in places where only people of lower status work. The memory of those painful days stays as a never healing wound in Dickens' inner life and he reflects this feelings tohis works strongly. The second aspect in his works is the influence and change in the English society caused by the Industrial Revolution in England. The imbalance between capital owners and the working class caused by the unjust develepment of economy lead to strong individual and social reactions. Dickens, who deals with poverty by cause, effect, solution, and etc., carries this fact to society via his characters in his novels. Therefore, it has been considered useful to take the fact of poverty of Dickens, from different aspects, under different heading.