Bir kalite sistemi olarak altı sigma yöntemi
Six sigma method as a quality system
- Tez No: 172936
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN AVUNDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Altı sigma, bir işletmenin bütünsel olarak iyileştirilmesi ve yenilenmesi programının adıdır. Ürün ve süreçlerin optimizasyonuna yönelik istatistiksel ve mühendislik yönü baskın olan bir yöntemdir. Altı sigma, her ürün, her süreç ve her dönüştürme eyleminin neredeyse hatasız olarak yapılabilmesine uygun bir programdır. Müşteri gereksinimlerinin tam olarak karşılanmasıdır. Altı sigma, Toplam Kalite Yönetimi' nin kristalleşmiş halidir. Altı sigma hem üretim, hem de hizmet sektöründe uygulanabilen, hedefi maliyeti düşürmek ve pazar payını yükseltmek olan ve işletmeyi bir bütün olarak kapsayan stratejik bir inisiyatiftir. Oldukça sıkı bir çalışma ve olağanüstü dikkat gerektiren bir metottur. Altı sigma aslında, sıfır kusur stratejisinin ulaşılabilir bir hedef olarak yaşama geçirilebilmesinde yararlanılan bir istatistiksel kontrol düzeneğidir. Altı sigma metodolojisi olguların, verilerin ve istatistiksel analizin disiplinli bir şekilde kullanılması, her tür uygulamanın büyük bir özenle gerçekleştirilmesidir. Bu yöntemin hedefi, istatistiksel yöntemlerden ve iyileştirme metodiklerinden yararlanarak milyon tekrardaki kusurlu sayısını 3.4 düzeyine indirgemektir. Bu metodolojiyi ilk olarak uygulayan 1980'lerde“Motorola”şirketi oldu ve büyük kazanımlar elde etti. Bu tezde kalite ve altı sigma'ya ilişkin kavramlar, altı sigma ile diğer kalite sistemlerinin karşılaştırılması, yöntemin dünyada ve Türkiye'deki çeşitli uygulamaları ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca, altı sigma bir konfeksiyon işletmesinde uygulanarak iyileştirme çabaları yapılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a whole, Six Sigma is the name of integrated program being aimed to make production process improve and renew. In the purposes of determining optimal output, this has been based on statistical and engineering method. Almost each product or process has been planned for gaining zero defects. It is the full coverment of customer needs. Being cristalized form of Total Quality Management. As a strategic initiative, six sigma is being implemented for decreasing cost and increasing company's market share. Six sigm needs strict efforts and more attention. In other words, six sigma is the statistically control system in reaching zero deffect strategy. Its methodology is the correctly using of data and statistical analyses, however the realization of all type of implementation. Especially, by using statistical and improvement methods, its purpose is decreasing defects to 3.4 level per million. Six sigma first has been used by“Motorola”, however provided more profit. In this thesis are examined; all concepts of six sigma, however its comparing with other quality systems and its implementation both in Turkey and other contries. In addition, six sigma has been implemented in an apparel industry.