İstatistiksel kalite kontrolü ve tekstil işletmelerinde uygulanması
Statistical quality control and application in textile firms
  1. Tez No: 172940
  2. Yazar: MUSA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Kalite, en genel tanımıyla istenen özelliklere uygunluktur. İşletmelerde kalitenin sağlanması ve sürekliliğinin izlenmesi için bugün en çok kullanılan yöntemlerin başmda istatistiksel yöntemler gelmektedir. İstatistiksel kalite kontrolü, tesadüfi örnekler yardımıyla sürekli teste dayanarak ürünü muayene eden ve çıktıların kalitesini bütün üretim işlemi boyunca aynı düzeyde tutan ve geliştiren ekonomik ve etkili bir sistem olarak tanımlanabilir. Küreselleşen dünyada tüm işletmelerin olduğu gibi tekstil işletmelerinin de rekabet edebilmeleri için kaliteye gerekli önemi vermeleri gerekmektedir. Bunun için istatistiksel kalite kontrol yöntemlerinin çok iyi bir şekilde anlaşılması ve uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada iplik, kumaş ve konfeksiyon gibi farklı alanlarda üretim yapan tekstil işletmelerinde istatistiksel kalite kontrol yöntemlerinden özellikle kontrol kartlarının kullanımı açıklanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kalite ve kalite kontrolü kavramlarından söz edilmiştir. İkinci bölümde istatistiksel kalite kontrolü yöntemleri üzerinde durulmuş ve son bölümde ise yapılan uygulamalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Quality, in its general meaning, is being appropriate to the desired properties. Today, statistical methods are the most common methods for achieving quality and maintaining it at the same level. Statistical quality control can be described as an economic and efficient system that examines the random samples by testing and also maintains and improves the quality of the outputs during the whole production. In the globalized world the textile firms must give sufficient importance to quality like other firms. For this, statistical quality control methods must be understood and applied very well. In this study, application of statistical quality control methods, especially the use of control charts, in textile firms that manufacture in various fields such as yarn, fabric and clothing production are explained. In the first part of the study, quality and quality control concepts are mentioned. In the second part, statistical quality control methods are dealt with and at the last part, the applications are evaluated. VI