İzmir ili ve çevresinde endüstriyel tavukçuluk işletmelerinde kümeslerin yapısal özellikleri ve iç ayrıntıları
  1. Tez No: 172938
  2. Yazar: ALİ ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Araştırma İzmir ili ve çevresinde endüstriyel tavukçuluk işletmelerinin yapısal özelliklerini ve iç ayrıntılarını saptamak ve söz konusu çevre için en uygun kümes tiplerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada, yapısal özellik ve iç ayrıntıları belirleyen etmenler incelenmiş, bu özellikler açısından araştırma konusu kümeslerin durumlarının ortaya konmasına çalışılmıştır. Araştırma, İzmir ili ve sınırları içinde kalan ilçelerindeki endüstriyel tavuk kümeslerinde yürütülmüştür. Kümeslerin seçiminde amaçlı örnekleme yöntemi uygulanmıştır.Veri toplama iki aşamada gerçekleştirilmiştir.Birinci aşamada, yapısal özellik ve iç ayrıntı bakımından farklılık gösteren kümesler belirlenmiştir.İkinci aşamada, bu kümeslerde araştırmanın amacına uygun ölçümler ve gözlemler yapılmıştır.Elde edilen bu veriler konu ile ilgili literatürün ışığı atında irdelenmiştir.Tipte yapılmıştır.Bu tip kümeslerde, duvar yüksekliği için saptanan değerlerin yüksek olduğu görülmüştür. 3.İncelenen kümeslerin tümünde beşik çatı tipi kullanıldığı, çatı eğimi ve saçak uzunluklarının yetersiz olduğu görülmüştür..Çatı örtü malzemesi olarak çoğunluk metal örtü malzemeleri kullanıldığı saptanmıştır. 4.Araştırma konusu kümeslerin tümünde doğal havalandırma uygulanmıştır.Doğal havalandırma açısından kümes genişliği ive yüksekliği ile çatı sırtı yüksekliğinin yeterli, çatı eğiminin yetersiz olduğu saptanmıştır. Söz konusu kümeslerde, açık çatı sırtı şekillerinden fenerli, bacalı ve bindirme çatı sırtı şekli uygulanmıştır.ancak boyutlandırmalar literatür bildirişleriyle uyumlu bulunmamıştır. 5.Araştırma konusu kümeslerin hiçbirinde duvar yalıtımı yapılmadığı, ancak %64,7 'sinde çatı yalıtımı uygulandığı saptanmıştır.Yalıtımlı kümeslerde yalıtım miktarlarının çoğunluk yeterli düzeyde olduğu görülmüştür. 6.Aydınlatma kaynağı olarak çoğunluk normal ampul kullanılmıştır.Ampullerin wattları ve yerleştirmeleri açısından fazlaca sorun yoktur.Kümeslerin çoğunda zaman saati kullanıldığı ve ampullerin temizlendiği, buna karşılık reflektör kullanılmadığı saptanmıştır.7.Araştırma konusu kümeslerde, batarya tipi kafeslerin yaygın biçimde kullanıldığı görülmüştür.Kafes ölçülerinin ve kafes kat sayılarının literatürle uyumlu olduğu saptanmıştır. Tavuk başına düşen kafes taban alanı yeterli, tavuk başına düşen kümes taban alanı ise çoğunluk fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out in order to investigate the condtructional specificatitions and interior design of the industrial poultry installation in İzmir province and to determine the most suitable poultry house types in the evirosment mentioned.In this study, the factors affecting the constructional specifications and the interior design were investigated, and the design of the poultry houses in respect of there issues were put forward. The research was carried out in the indistrial poultry houses within the administrative border of İzmir. Systematic sampling was employed in order to select the poultry houses. Data were collected in two stages.In the fisth stage, the poultry houses were defined distingıishing constructional specifications and interior design.In the second stage some measurements and observations were held in accordance with the purposes of the reserch.Finally the results were diseussed under the light of the literature.2.The bicks, the concrete blooks and concrete were used as the wall material. The majority of the houses were constructed as the curtained type.The well heights were found higher in such poultry houses. 3.The gable roof type was userd, the roof alope, and the eaves length wre found inadequate in overall poultry houses. Metal roofing material was used in the houses. 4.The natural ventilation was used in all poultry houses.The width and the heigth of houses with the height of ridge vent were adequato on the contrary of the roof slope. In the houses mentioned, covered, chimney and overlapped ridge vants were used.However thair sizes were not in accordance with literatura. 5.In none of the poultry houses the wall insukation was done. But in 64,7% ofthem the roof insulation was applied.The insulation level were adequate in insulated houses. 6.Mainly incandenscent lamps were used as a source of light. There have been not an important problem in respect of the lamps. In much of the poutry houses timers have been used and lamps have been cleaned.Reflectors have not been used in the houses investigegated.7.In the majority of the poulty houses the vertical type cages have been used to a great extent.The sizes and tiers of the cagen were in sccordance with the literaturn. Flor area per non were suitable in cages but exceseive in the houses.