Çalışan ilişkileri yönetiminde duygusal zekanın rolü
The role of emotional intelligence in employee relationship management
- Tez No: 172942
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
ÖZET İlk kez 1990 yılında, John Mayer ve Peter Salovey' in“Emotional Intelligence”adlı makalelerinde tanımlanan Duygusal Zeka kavramı, Daniel Goleman' in 1995 yılında yayımladığı“Duygusal Zeka”adlı kitabıyla akademik alanda tartışılan ve üzerine çalışılan bir alan olmanın yanı sıra popüler hale gelerek kamuoyunun büyük ilgisini çekmiştir. Goleman' in 1998 yılında yazdığı“işbaşında Duygusal Zeka”adlı eserinde açıkladığı Duygusal Yeterlilik Çerçevesi, çalışma hayatındaki bireylerin duygusal zekaları aracılığıyla kazanacakları birtakım yeterlilikler ile birey ve işletme başarısı arasındaki ilişkiye yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Bu yeni bakış açısını desteklercesine günümüzün çağdaş işletmelerinin, varlıklarını sürdürmek ve rakipleri karşısında üstünlük kazanmak için çalışanlarından bekledikleri nitelikler değişim göstermekte; söz konusu değişimler, iş hayatının çeşitli alanlarında duygusal zeka yeterliliklerini ön plana çıkarmaktadır. Bu durum bir işletmede çalışan ilişkileri yönetimi sisteminin oluşturulması ve istikrarlı bir şekilde sürdürülmesinde de işletme çalışanlarının sahip oldukları duygusal zeka yeterliliklerinin etkili olabileceği olasılığını akla getirmektedir. Bu nedenle araştırmada; duygusal zeka, duygusal zekanın çalışma hayatı uygulamalarına ilişkin bir model olarak duygusal yeterlilik çerçevesi, çalışan ilişkileri yönetimi ve çalışan ilişkileri yönetimi kale modeli üzerine kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca çalışan ilişkileri yönetiminin başarısı üzerinde işletme çalışanlarının çeşitli duygusal yeterliliklerinin etkili olacağı savunularak, duygusal yeterlilik çerçevesi ile kale modeli arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Emotional Intelligence was defined for the first time in John Mayer and Peter Salovey' s article“Emotional Intelligence”in 1990. By Daniel Goleman' s best seller book“Emotional Intelligence”, first published in 1995, the concept of“emotional intelligence”not only became a controversial and much-studied academic field, but also gained popularity and great interest of the public. Emotional Competency Framework, which was explained in Goleman' s another book“Emotional Intelligence At Work”(1998), has brought a new perspective to the relationship between emotionally competent employees and organizational success. Supporting this new perspective, qualifications, that the organizations expect from their employees to survive and become superior to the competitor organizations, change continuously. These changes lead the influence of emotional intelligence competencies on different parts of business life. All these conditions remind us about the possibility that emotional intelligence competencies, being owned by leaders and employees, might be influential during formation and steadily sustaining of an effective employee relationship management system. In this respect; this thesis is based on a comprehensive literature survey that examines the concepts of emotional intelligence, emotional competencies framework as an emotional intelligence model regarding business life practices, employee relationship management, and employee relationship management castle model in a theoretical framework. Furthermore it is argued that both leaders' and employees' emotional competencies might be effective on the achievement of employee relationship management system, and relationships between dimensions of emotional competency framework and dimensions of castle model are examined. Vlll