Marka yönetimi ve konfeksiyon sektöründeki uygulamalar
Brand management and cases in ready made clothes sector
  1. Tez No: 172952
  2. Yazar: BURAK HUCUPTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESİN KÜHEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
EK 3 Türkçe Özet ÖZET Son zamanlarda özellikle konfeksiyon sektöründe Marka Yönetimi konusu bir hayli önem kazanmıştır. Artık firmalar fason üretimde istedikleri kar marjıyla çalışamamakta, artan rekabet ve özellikle kotaların kalkmasının ardından ortaya çıkan Çin baskısı sayesinde, firmalar başka arayışlar içerisine girme zorunluluğunu hissetmişlerdir. Türkiye'nin Perakende sektöründeki gelişimi de göz önüne alındığında, Markalaşma ve Perakende - Konfeksiyon entegrasyonu, firmaları kendi mağazalarını açmasına, bayilik ağı oluşumlarına yada kendi markasını yurt dışındaki perakende mağazalarına ihraç etmesini tetiklemîş ve marka yaratma, markalaşma çabaları sektörde hız kazanmıştır. Ancak Marka yaratmanın ve yönetmenin çok ciddi biçimde ele alınarak irdelenmesi ve doğru adımların atılması çok önemlidir. Çalışmanın ana amacı, marka yönetimi hakkında bilgi vermektir. Bu amaçla, Marka, Marka Yönetimi Kavramlarına değinilmiş, Stratejik Marka Yönetim Süreci incelenmiş ve Konfeksiyon Sektöründen örnek uygulamalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
EK 4 ingilizce özet ABSTRACT Lately, brand management has gained quite importance, especially in ready-made clothe sector. From now on, the companies couldn't get enough benefits and they are obliged to enter into different searchings because of increasing rivalries and especially the Chinese pressure appeared after quotas ended. When we look at the development of turkey at retail sector being a brand and retail-readymade clothe entegration causes the firms to open their own shops, vendor net formations or speed up the exportation of their own brands to the retail shops on abroad, so creating a brand and the effort of being a brand gains speed in the sector. However, it is really important that creation and management of a new brand must be seriously examined and we must take the right steps about this. The main aim of our work is to give an information about the management of a brand. For this aim; brand and the terms of brand management are be are mentioned, the period of strategical brand is examined and some example applications are given from retail sector. VI