Yabancı uyruklu işçinin İş Hukuku karşısındaki durumu
Status of the foreign worker in Labour Law
- Tez No: 172966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 688
Özet
Yabancıların çalışma hakkı ve şartları her devlette önem taşımakta, çok sayıda ayrıntılı hukuki düzenlemeye konu olmaktadır. Günümüzde işgücü dolaşımının çeşitli nedenlerle artması karşısında yabancıların çalışma hakkı konusu daha da önem kazanmıştır.“Yabancı Uyruklu İşçinin İş Hukuku Karşısındaki Durumu”başlığını taşıyan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Bu kapsamda, yabancı gerçek kişilerin çalışma hakkı ve şartları uluslararası sözleşmeler ve iç hukuk açısından ele alınmaktadır. Yabancı gerçek kişilerin Türkiye'de ne şekilde ve hangi şartlarla çalışabileceği incelenmektedir. Ayrıca yabancıların yapamayacakları iş ve meslekler üzerinde durulmakta ve yabancı işçiler bakımından Türk İş Hukukundaki düzenlemelerin incelenmesi amaçlanmaktadır. İlk bölümde yabancı kavramı ele alınmakta ve yabancılar hukukuna ilişkin esaslar çalışma özgürlüğü ile ilgileri oranında incelenmektedir. İkinci bölümde uluslararası sözleşmelerde yabancı gerçek kişilerin, bu kapsamda göçmen işçi olarak nitelendirilen yabancı işçilerin çalışma hakkına ve şartlarına ilişkin esaslar ortaya konmakta, çok taraflı sözleşmeler ve iki taraflı sözleşmelerdeki ilgili hükümler incelenmektedir. Çok taraflı sözleşmeler BM, Avrupa Konseyi ve Uluslararası Çalışma Örgütü belgeleri olarak sınıflandırılmakta; AB düzenlemeleri ayrıca ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye'de yabancıların çalışmasına ilişkin esaslar incelenmektedir. Yabancı gerçek kişilerin Türkiye'de çalışabilmesi için çeşitli işlemleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu bölümde Anayasa ve çeşitli kanunlarda yer alan konuya ilişkin hükümler, özellikle Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Yabancının çalışmasına imkan veren ve çalışma hakkına sınırlama getiren çeşitli hükümler üzerinde ayrıca durulmaktadır. Dördüncü bölüm yabancı işçiler yönünden Türk İş Hukuku başlığını taşımaktadır. İlk olarak iş sözleşmesinde yabancılık unsuru, ardından yabancıların iş sözleşmeleri ele alınmaktadır. Türk hukukunda yabancıların çalışması kural olarak izin sistemine bağlı olduğundan, yabancı işçilerin, yabancılara yasak olmayan işlerde gerekli çalışma iznini almadan çalışması ve Türkiye'de yabancının çalışmasının yasak olduğu bir işte çalışması halinde bu kişilerin iş sözleşmelerinin durumu incelenmektedir. Türkiye'de çalışan yabancı işçilerin çalışma mevzuatı karşısındaki durumu, İş Kanunu, Sendikalar Kanunu, Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu'nun bazı hükümleri açısından değerlendirilmektedir. Bu bölümde son olarak yabancı kaçak işçi istihdamı konusuna yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Foreigner's right to work and employment conditions are important in e ve r y country and these are subject to many detailed legal regulations. Novvadays foreigners right to work has become more important due to the increase in movements of labour for various reasons. This study titled“Status of the Foreign VVorker in Labour Law”consists of four chapters. in this content, foreign natural people's right to work and their employment conditions have been discussed from the perspective of international conventions and domestic law. The purpose of this thesis is to study h o w and under vvhich conditions can foreign natural people legally work in Turkey. The jobs and professions vvhich foreigners cannot perform are also emphasized and regulations in“Turkish Labour Law”with regard to foreign vvorkers are also aimed to be analyzed. in the fırst chapter the concept of foreigner is examined. The fundamentals related to law of foreigners are studied with respect to the reiation of freedom to work. in the second chapter, foreign natural person in the international conventions, who in this content is described as m iğ rant vvorker, is studied according to the principles of foreign vvorkers right to work and employment conditions and related rules are studied in the multinatîonal and bilateral treaties. Multinatîonal treaties are classified as United Nations, European Council and international Labour Organization instruments; European Union regulations are studied separately. in the third chapter, the principles related to employment of foreigners in Turkey are analyzed. in order to work in Turkey, the foreign natural person is subje.cted to various procedures. in this chapter, rules related to this subject that are in the Constitution and many acts; especially Law on Work Permit for Foreigners is studied in detail. The rules vvhich provide opportunities to foreigners to work and those that restrict their employment rights are also discussed. Fourth chapter is titled as foreign vvorkers with respect to Turkish labour law. Initially the foreign element in the employment contract and then foreigner's employment contracts are studied. According to Turkish law, it is a rule that a foreigner has to get a permission, in order to work. The conditions of employment contract of foreign vvorkers, who work vvithout getting work permit at jobs, vvhich are not restricted to foreigners and foreigners who are vvorking in öne of the restricted jobs to foreigners in Turkey are analyzed. The status of foreign vvorkers that are vvorking in Turkey with respect to labour legislation and the certain rules in Labour Act, Trade Unions Act, Collective Labor Agreements, Strikes and Lockouts Act are examined. in this chapter, eventually the subject of illegal employment of foreign vvorker is discussed.