The effect of brand name on consumer buying behavior: Empirical study on Somali students in Istanbul
Marka isminin tüketici alma davranışına etkisi: İstanbul'daki Somali öğrencileri üzerine ampirik araştırma
  1. Tez No: 653110
  2. Yazar: FUAD ALI BULLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Markalaşma, herhangi bir ticari performansın iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar ve insanların satın alma davranışlarını olumlu yönde değiştirebilen kapalı bir araçtır. Mevcut pazarlama senaryosunda, tüketici davranışını incelemek gerekli hale geldi. Tüketiciler piyasa sahipleri. Ticari bir kuruluş tüketici olmadan faaliyet gösteremez. Tüm işler tüketiciler ve tüketici memnuniyeti ile biter. Müşteri davranışının incelenmesi, müşterinin kullanıcı, oyuncu ve alıcı için üç farklı rol oynadığı tüketici satın alma davranışına bağlıdır. Tüketici satın alma davranışı stratejik pazar planlamasının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Çalışma beş bölümde sunuldu, literatür taraması, araştırma metodolojisi, araştırma sonuçlarının sunumu, verilerin analizi ve tartışması, özet, sonuçlar ve öneriler. Çalışmanın amacı, markanın tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisini, tüketici satın alma davranışının markalı ürünlerin mükemmel fiyatı, markalı ürünlerin algılanan kalitesi, medeni durumu ve markayla ilişkili marka adı gibi faktörlerden etkilenip etkilenmediğini incelemektir. Türkiye'deki öğrencilerin çoğu İstanbul'da okudukları için çalışmanın çalışma popülasyonunu temsil etmektedir. Veri toplamak için bir anket kullanılmıştır. Bir ay boyunca 110 cevap toplayan 110 anket kullanıldı. Sonuçlar, marka adının güçlü bir olumlu etkiye ve tüketici satın alma davranışı ile önemli bir ilişkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Branding plays an important role in enhancing any commercial performance and is a closed tool that can positively change people's buying behavior. In the current marketing scenario, it has become necessary to examine consumer behavior. Consumers are market owners. A commercial organization cannot operate without consumers. All business activities end with consumers and consumer satisfaction. The study of customer behavior depends on the consumer buying behavior, in which the customer plays three different roles of the user, the player and the buyer. Consumer buying behavior has become an integral part of strategic market planning. The study is presented in five chapters, literature review, research methodology, presentation of research results, analysis and discussion of data, summary, results and recommendations. The objectives of the study focus on examining the impact of a brand on consumer buying behavior, whether consumer buying behavior is affected by factors such as the excellent price of branded products, perceived quality of branded products, marital status, and brand name associated with brand consumption of somali studnets study in sitanbul which is the working population of the study since most of stduent in turkey study in istanbul. a questionnaire was used to collect data. 110 questionnaires were used, which collected 110 responses for a month. The results show that the brand name has a strong positive impact and an important relationship with consumer buying behavior.