İş ve sosyal güvenlik hukukuna göre yabancı uyruklu işçi istihdamı
Employment of foreign worker according to labour and social security law
- Tez No: 585690
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma bir hak olarak Anayasa ile herkese tanınmıştır. Ancak, yabancılar için de tanınan bu hakkın kanunlarla sınırlanabileceği Anayasa'nın 16. maddesinde yer almıştır. Devlet yabancıların işgücü piyasasına erişimini kanun ile kurallara bağlamıştır. Bu bağlamda, yabancılar ülkemizde çalışabilmek için 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu uyarınca çalışma izni almakla yükümlüdürler. Çalışma izni verilmesinde yetkili kamu otoritesi olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı belirlenmiştir. Bakanlık sosyal tarafların da katılımıyla yabancıların çalışmasına yönelik uzun vadeli planlamalar için uluslararası işgücü politikası oluşturmaktadır. 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu çalışma iznine ilişkin süreçlerden, çalışma izni türlerine, işçi ve işverene yönelik yükümlülüklere, çalışma izni muafiyet ve istisnalarına kadar birçok hükmü içermektedir. Kanunda yer alan çalışma izin türleri, yabancıların iş ilişkilerinde iş sözleşmesi türlerini belirleme de etkili olacaktır. Yabancıların çalışma izni olmaksızın çalışmaları yahut çalışmaları yasak olan meslekleri icra etmeleri iş sözleşmelerinin geçerliliğini etkileyecektir. Geçerli bir çalışma izni ile çalışan yabancı, uyruğunda bulunduğu ülkesi ile Türkiye arasında bir sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmaması durumunda sigortalı olacaktır. Yabancı için sosyal güvenlik primi ödenecek, yabancı genel sağlık sigortalısı sayılacak ve işsizlik sigortası kapsamında olacaktır.
Özet (Çeviri)
According the Constitution, everyone is entitled to the right to work. However, Article 16 of the Constitution states that this right, which is also recognized for foreigners, may be restricted by law. The state has established rules by law for access to labor market by foreigners. In this context, foreigners are required to obtain a work permit in accordance with the International Labor Law No. 6735 in order to work in our country. The Ministry of Family, Labor and Social Services has been designated as the competent public authority in granting work permits. The Ministry establishes an international labor policy for long-term planning for the employment of foreigners with the participation of social partners. The International Labor Law No. 6735 includes the processes of work permits, types of work permits, employee and employer obligations, and work permit exemption provisions. The types of work permits stipulated in the law will also be effective in determining the types of employment contracts in labor relations of foreigner. Employment of foreigners without a work permit or performing the professions that are prohibited will affect the validity of the employment contracts. A foreigner with a valid work permit, the country of his in the absence of a social security agreement between Turkey will be insured. Social security contribution will paid for the foreigner, foreign will be considered as general health insurer and will be covered by unemployment insurance.