Sinop Ayancık Duglas meşcerelerinde hasılat araştırmaları
Yield and growth research for douglas fir stands in Sinop Ayancık forests
- Tez No: 762886
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MEHMET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde arttığı günümüzde odun hammaddesine olan ihtiyaç her geçen gün kat be kat artmaktadır. Gelişmiş Avrupa ülkeleri odun hammaddelerini karşılayabilmek için bir yandan ithalat yoluyla dış alımlara yönelirken bir yandan hızlı gelişme trendi gösteren ve aynı zamanda fazla miktarda hasılat veren yabancı tür orman ağaçlarını kendi ülkelerine entegre etme çabası içerisine girmişlerdir. Bu çalışmanın amacı Sinop ili Ayancık-Çangal ormanlarında 1953 ve 1956 yıllarında kurulan Douglas (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco) meşcerelerinin 2021 yılı itibariyle ulaştığı boy, çap, göğüs yüzeyi ve hacim artımları ile diğer hasılat öğelerini belirlemek ve bu türün bu yörede ne kadar hızlı büyüdüğünü ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşmak için Sinop-Ayancık Çangal Ormanlarında dikim yoluyla oluşturulan Duglas meşcerelerinin çap, boy, yaş, kabuk kalınlıkları ölçülmüş ve aralarındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Sırasıyla 28 ve 37 no'lu meşcerelerin ortalama yaşları 70, üst boyları ortalama 37.0 ve 38.9 m, en boylu ağacı 47.5 m, en çaplı ağacın 65.2 cm, hektardaki göğüs yüzeyi ortalama 37.1 ve 96.4 m2/ha bulunmuştur. 28 ve 37 nolu bölmelerdeki Duglas ağaçlarının son on yıllık periyodik ortalama çap artımı 19.67 ve 17.59 mm, birim alandaki ortalama meşcere hacimleri 311.9 ve 943.1 m3/ha'dır. Bu çalışmayla Türkiye'de dikim yoluyla oluşturulan Duglas ağaçlandırma sahasındaki büyüme trendi, 70 yaşındaki geldiği çapa bakılarak diğer ülkelerdeki suni ağaçlandırmalardan daha hızlı büyüdüğü sonucuna varılmıştır. Ayancık çevresinde oluşturulacak ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmasının hızlı büyüyen bir tür olarak başarı sağlanacağı ve küresel iklim değişimlerine karşı direncinin araştırılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the world's population is rapidly increasing, and the demand for wood raw materials is increasing by the day. To meet their wood raw material needs, developed European countries, on the one hand, turned to foreign purchases through imports, while on the other hand, they embarked on an effort to integrate foreign species of forest trees into their own countries, which demonstrated a rapid development trend while also yielding a large amount of revenue. The objective of this study is to determine the height, diameter at breast height, volume increments, and other yield elements of Douglas fir (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco) stands established in 1953 and 1956 in Sinop province's Ayancik-Cangal forests, as well as how much of this species grows in this region. The average age of the stands (no: 28 and 37) was 70, the top height was 47.5 m, the average heights were 37.0 and 38.9 m, the largest dbh was 65.2 cm, and the basal area per hectare were 37.1 and 96.4 m2/ha, respectively. The average diameter increases of Douglas fir stands in the study area over the last ten years were 19.67 and 17.59 mm. The stands' volumes were 311.9 and 943.1 m3/ha, respectively. This study concluded that the growth trend in the Douglas fir afforestation area created by planting in Turkey is growing faster than the artificial afforestation in other countries, based on 70-year-old diameter growth. It is thought that using it in afforestation studies created around Ayancik would be appropriate in terms of keeping up with global climate change.