Çukurova bölgesinde üretilen soya fasulyesi tane ve küspelerindeki üreaz aktivitesi ve tripsin inhibitör faktör düzeylerinin saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 172990
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN ÖZTÜRKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
-30- Ö 2. E T.Bu araştırmada Çukurova bölgesinde üretilen, saya fasulyesi ve küspelerindeki mevcut proteinden yararlanmayı engelleyen Faktörlerden, üreaz aktivitesi ve tripsin inhibitör Faktör düşeyleri saptanmış, küspelerin extraksiyonu sırasında gerekli işlemlerin uygulanıp uygulanmadığı araştırılmıştır. Denemede materyal olarak kullanılan soya Fasulyesi ve küspeleri, bölgedeki Yağ Fabrikalarından temin edilmiştir. Çalışmada VJeende yem analiz yöntemleri, Lepper hain selüloz metodu, üreaz aktivitesi CHEE !"etot3 ve Tripsin İnhibitör aktiviteei [AOCE] analizlerinden yararlanılmış¬ tır. Denemede elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1.Coya Fasulyesi küspelerinde kuru madde oranları; 1., 11. ve 111. Yağ Fabrikalarının örneklerinde sırası ile, % G3.78 ± O.06, % 90.73 4 0.01, % Be.33 + O.02; Ham kül oranları; % 7.76 ± O.O4, % 7.14 i O.O2, % G.91 ± 0.03; Ham selüloz miktarları; % 4.28 ± 0.13, % 3.1E ± 0.06, % 4.78 ± O.05; Ham yağ düzeyleri, % 2.05 ± O.01, % 2.G4 + 0.15, % 2.15 ± 0.07 ve ham protein düzeyleri ise, % 43.17 + 0.09, % 43.14 £ 0.07 ve % 45.12 i O.O4 olarak bulunmuştur. 2.Soya Fasulyesi küspelerinde üreaz aktivitesi düzeyleri aynı örneklerde sırasıyla; 0.0916 ± O.004, 0.0653 + 0.01 ve 0.1033 4_0.01 mg M/gr/d, olarak tespit edilmiştir. 3.Soya Fasulyesi küspelerinde trepsen inhibitör Feıktürleri her rng protein için yeni aynı örneklerde sırası ile; 4.2397 ± 1.50, 5.3535 + 1.97 ve 6.206 + l.H4 TlU/gr örnek olarak saptanmıştır. 4.l,,2, ve 3- Yağ Fabrikalarının soya Fasulyesi tanelerinde kuru madde oranları sırası ile; % 91.74 + 0.02, % 85.62 + 0.05, % 88.65 £ 0.09; Ham kül miktarları, % 5.28 £ 0.00, % 5.02 + 0.01, % 5.O9 ± O.O3; Ham selüloz-31- düzeyleri, % 10.57 ± 0.01, % 7.15 t 0.14, % 9.46 + 0.11; Ham yağ içerikleri, % 21.34 + 0.04, % 22.26 ± O.O6, 9 21.52 ± 0.04 ve ham protein düzeyleri ise, % 33.7O 4- 0.13, % 32.49 ± O ve % 33.70 ± 0.03 olarak bulunmuştur. 5.Soya fasulyesi tanelerinde aynı örneklerde üreaz aktivitesi düzeyleri-, 4.1467 ± 0.02, 4.321 ± 0.02 ve 4.3S77 + O.OG mg N/gr/d. olarak bulunmuştur. 6.Soya Fasulyesi tanelerinde tripsin inhibitör Faktör düzeyleri her mg protein için yine aynı örnek¬ lerde sırası ile; 14.3953 ±'4.19, 35.053S ± 8.42 ve 14.1006 £ 4.RO TlU/gr örnek saptanmıştır. Yapılan çalışma sonunda bölgedeki Yağ Fabrikalarının, küspe elde etmede kullanılan termik işlemlerin yeterli olduğu, üreaz aktivitesi ve tripsin inhibitör Faktör düzeylerinin standartlara uygun bir biçimde elimine edil¬ diği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-XtL- S U I-! l\ A R Y This research was carried out; in order to deter mine urease activity and trypsin Factors that prevent utilization of protein Found in soybean and soybean meal which are produced in Çukurova region. İn addition to this whether suFFicient thermic processing is being applied at the oil plants is investigated. Soybean and soybean meal usBd in this experiment were supplied by the oil plants in the region. Methods emplayed in this experiment were Weende proximate analysis, lepper crude Fiber [cellulose], urease activity [nEE method] and trypsin inhibitor Factor [AOCS], results obtained are summuriyed below; 1. Proximate analysis [average composition} values For soybean meal samples taken From plant 1, plant 11 and plant 111 were Found to be as Follows; mean dry matter 93.78 %, 90.73 %, 68.33 %; mean mineral matter 7.7G %, 7.14 %, B.91 %ç. mean crude Fiber 4.2G %, 3. IB %, 4.7S %; mean Fat 2.05 %, 2.64%, 2.15 % 5 mean crude protein 43.17 %, 43.14 and 46.12 % respectively. 2. Mean urease activity levels in the same soybean meal samples oF the plants were Found to be 0.0916, 0.0G53 and 0.1033 mg N/gr/d. respectively. 3. Mean trypsin inhibitor Factors per mg protein oF the same soybean meal samples were Found to be 4.2397, 5.3535 and 6.2024 TIU/gr sample respectively. 4. Proximate analysis [everage composition] values For soybean grain samples taken From plant 1, plant 2., and plant 3 calculated to be as Follows; mean dry matter 91.74 %, 05.62 %, 88.65 %\ mean mineral matter 5.28 %, 5.02 %, 5.09 %; mean crude Fiber 10.57 %, 7.15 %, 9.46 %; mean Fat 21.34 %, 22.26 %, 21.52 %; mean crude protein 33.70 %, 32.49 % and 33.70 % respec tively.-33- 5. Mean urease activity, levels in the same samples were found to be 4.1467, 4.321 and 4.3077 mg N/gr/d. respectively. 6. Mean trypsin inhibitor Factors per mg protein of the same samples were Found to be 14.3953, 35,0530 and 14.100G TIU/gr örnek respectively. These results indicate that the oil plants in the region apply suFFicient thermic processing to the soybean meals in order to eliminate urease activity and trypsin inhibitor Factors so that they conForrn with standart levels.