Mevzuat kitaplarındaki mevzu olmayan hadisler
Sounded hadiths in the books of fabricated traditions
  1. Tez No: 172991
  2. Yazar: MUSTAFA SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDÜLKADİR PALABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Hadis ilmi içerisinde mevzu hadisleri içeren mevzû'ât kitapları önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu eserler Peygamber adına uydurulmuş sözleri ihtiva etmesi yönüyle, en başta hadis mütehassısları olmak üzere, hadis ile ilgilenen araştırmacılar için önemli bir kaynaktır. Biz bu araştırmamızda, mevzuat kitaplarındaki sahih hasen ve zayıf hadisleri konu edindik. Çalışmamızın asıl amacı mevzû'ât kitaplarında başta sahih hadisler olmak üzere, hasen, zayıf hadislerin olabileceğini ispatlamaktı. Bu gayeyle, belirlediğimiz mevzu hadisleri içeren kitaplardan altısını inceledik. Sonuç olarak tedkik ettiğimiz eserlerde, muteber hadis kitaplarında ve hadis kaynaklarında sahih, hasen, zayıf olarak nitelenen hadisleri tesbît ettik. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The books of the fabricated traditions, which include unsounded hadiths, occupy a significant portion within science of hadith. These books which include words made up in the name of prophet, are important resource for researchers who are interested in hadith. In our research, we investigated sounded,fair and infirm hadiths in the books of fabricated traditions. The real purpose of our work was to prove that fair and infirm hadiths could exist in the books of fabricated traditions. Within this framework we investigated six books that include the books of fabricated traditions. In conclusion, we determined sounded, fair and infirm hadiths in valid and in resources of hadith. VI