Uluslararası hukukta azınlıkların ana dillerinde eğitim hakkı
The right to education in their mother tongues of minorities in International law
  1. Tez No: 172993
  2. Yazar: SÜLEYMAN SIRRI TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELDA SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
ÖZET Bağlayıcı uluslararası belgelerde“azınlık”terimi tanımlanmamıştır.“Azınlığı”neyin oluşturduğuna dair hukuksal bir tanımın yokluğunda, devletler, iç hukukları bakımından kendi tanımlarını yapmayı tercih etmektedirler. Azınlıkların“fiziksel var olma”hakkı ile birlikte, uluslararası hukukta azınlıkların korunmasına ilişkin yükümlülüklerin“negatif ve ”pozitif yönü bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler döneminin başlangıcında, azınlık hakları, negatif haklarla sınırlıydı. Bununla birlikte, pozitif hakları oluşturan önlemler, AGİK, Avrupa Konseyi ve BM himayesi altında yapılan azınlıklara ilişkin bazı belgelerde ortaya çıkmaya başladı. Ana dilde eğitim hakkı, dilsel hakların önemli bir türünü oluşturur. Genellikle uluslararası hukukta azınlıkların eğitime ilişkin haklarından yararlananlar bireylerdir. Hiçbir belge, grup haklarına göndermede bulunmaz. Bununla birlikte, bazı iki taraflı andlaşmalarda ve bazı ülkelerin iç hukuklarında azınlıkların eğitim hakkı, kolektif haklar olarak düzenlenmiştir. Kolektif haklar, özerklik ya da federasyon gibi farklı şekillerde uygulanabilir. Türkiye'de azınlıkların eğitim hakkını düzenleyen temel uluslararası belgeler, Lozan Barış Andlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan Krallığı Arasındaki Dostluk Andlaşmasıdır. Türk hukukunda“azınlık”kavramı bu Andlaşmalar ile belirlenmiştir. Bu andlaşmalara göre, Türkiye'deki azınlıklar, gayrimüslim Türk vatandaşlarıdır. Türkiye dışında ise, bazı Türk azınlıklar vardır ve hakları sıklıkla ihlâl edilmektedir. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The term“minority”is not defined in binding international instruments. In the absance of a legal definition of what constitutes“minority”, States prefer to define their own definition in terms of their domestic laws. Along with right to“physical exitence”of minorities, there are“negative”and“positive”aspects of obligations related to protection of minorities in international law. At the begining of the period of the United Nations, minority rights were limited with negative rights. However measures which create positive rights have begun to appear in a number of instruments concerning minoritis which have been concluded under the auspices of the CSCE, the Council of Europe and with in the UN. The right to education in mother tongue creates important category of linguistic rights. Generally individuals are the beneficiaries of educational rights of minorities in international law. Non of instruments references rights on groups. However the right to education of minorities is drawn up as collective rights in some bilateral agreements and domestic laws of some countries. Collective rights can be practised in different forms such as autonomy or federation. In Turkey, the main international instruments which draw up the right to education of minorities are the Lausanne Peace Treaty and the Friendship Treaty between the Republic of Turkey and the Kingdom of Bulgaria. The concept“minority”in Turkish law is determined by this Treaties. Accordig to this Treaties, minorites in Turkey are non-muslim citizens of Turkey. There are also some Turkish minorities out of Turkey, and their rights are often violated.