Uluslararası hukukta azınlıkların korunması bağlamında Afganistan'da ulus inşasındaki başarısızlık ve etnik azınlıkların durumu: Şii Hazaralar örneği
Failure of nation building in Afghanistan and the situation of ethnic minorities in the context of protection of minorities in international law: The case of shia hazaras
- Tez No: 897730
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Mevcut araştırma, uluslararası hukuk açısından azınlıkların haklarına ilişkindir. Bu araştırmamızda yanıtını aradığımız soru, uluslararası hukukta azınlıkların konumu ve haklarıdır. Yukarıdaki konuya göre, mevcut araştırma yukarıdaki konuyu beş bölümde tartışmıştır. Birinci bölümde genel teorik çerçeve: yapılandırmacılık teorisi, ikinci bölümde, Afganistan'daki demografik durum ve gücün jeopolitiği. Üçüncü bölümde Amerikan işgali sırasında Afganistan'da ulus inşası tartışmaları ele alınmış ve dördüncü bölümde ulus inşasının başarısızlığına farklı bir bakış açısı olarak İslam hukukunda azınlıkların hakları da ele alınmış ve beşinci bölümde Afganistan'daki Şii, Sih ve Hindu azınlıkların hakları ele alınmış, sonuçlar çıkarılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Bu konuyu temel alan yukarıdaki araştırmanın varsayımına göre, azınlıkların uluslararası hukukta temel bir konumu vardır ve azınlıkların hakları uluslararası yasaların çoğunda yer almaktadır. Azınlıkların uluslararası hukukta temel bir konuma sahip olduğu kanıtlanmıştır, öz itibariyle azınlıkların hakları uluslararası hukukta yer almıştır ancak pratik anlamda uluslararası toplum henüz azınlıkların haklarını koruyabilmiş değildir. Mevcut araştırma sonuçlarında Afganistan'daki Şii, Sih ve Hindu azınlıkların hakları ele alınmış ve Afganistan'daki dini ve dini azınlıkların temel haklara sahip olmadığı netleştirilmiştir. Bugünkü Afganistana bakıldığında dini ve etnik azınlıklar birçok zorlukla karşı karşıya kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the failure of nation-building in Afghanistan and the situation of ethnic minorities, particularly the Shia Hazara minority, in the context of the protection of minorities in international law. The thesis sets out to understand the rights and situation of ethnic minorities in Afghanistan, evaluate the impact of international law on the protection of minorities, and highlight the challenges in the nation-building process. The primary research question addressed in this study is the position and rights of minorities in international law. The answer to the research question is provided under four main headings. The first section deals with the general theoretical framework, constructivism theory; the second section focuses on the demographic situation in Afghanistan and the distribution of political power among different ethnic groups. The third section discusses nation-building debates in Afghanistan during the American intervention, and the fourth section addresses the rights of Hazara, Shia, minorities in Afghanistan, draws conclusions, and presents recommendations. When examining international law, it is evident that minorities hold a fundamental position in international law. However, in practical terms, the international community has generally failed to protect the rights of minorities. The findings of this study addressed discussions concerning the rights of Hazara, Shia, minorities in Afghanistan, revealing the fact that religious and sectarian minorities do not enjoy basic rights in Afghanistan. It emerged that religious and sectarian minorities in Afghanistan still face numerous challenges.