Epilepsili hastalarda yaşam kalitesi ve sağlık bakım gereksinimlerinin değerlendirilmesi
Assessment of quality of life and health care needs in patients with epilepsy
- Tez No: 99184
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nöroloji, Nursing, Neurology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
7. ÖZET Çalışma,epilepsili yetişkin hastaların yaşam kalitelerini değerlendirmek, yaşam kalitelerini etkileyen faktörleri belirlemek ve sağlık bakım gereksinimlerinin planlanmasında rehber olacak öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, C.Ü. Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji Polikliniğinde en az bir yıl boyunca izlenmekte olan, epilepsi dışında yaşam kalitesini etkileyen herhangi önemli bir tıbbi ve psikiyatrik sorunu olmayan, antiepileptik tedavi alan, son bir yıl içinde kraniotomi olmamış, SVH nedeniyle lezyonel epilepsisi olmayan, Sivas il merkezinde yaşayan, okur-yazar, 17-65 yaşları arasında 1 Mart 1999-1 Mart 2000 tarihlerinde polikliniğe gelen tüm epilepsili yetişkin bireyler ve yakınları ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak 89 madde ve 17 alt gruptan oluşan Epilepsili Bireylerde Yaşam Kalitesi Ölçeği, 84 madde ve 21 alt gruptan oluşan Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Literatür bilgisine ve uzman görüşüne dayanarak hastaların kişisel, sosyoekonomik ve hastalıkla ilişkili özelliklerini değerlendirmek amacıyla Hasta Görüşme Formu ile Hasta yakınlarının sosyoekonomik, epilepsili hasta ve hastalıkla ilgili özelliklerini değerlendirmek amacıyla Hasta Ailesi Görüşme Formu düzenlenmiş ve uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarında, 130 epilepsili bireyin yaşam kalitesinin düşük olduğu dikkat çekmiştir. Hastaların emosyonel ve fiziksel sorunlar nedeniyle günlük aktivitelerini sürdürmede zorlandıkları ve rol sınırlılıkları yaşadıkları, antiepileptik ilaçların yan etkilerine ileri derecede maruz kaldıkları, mesleki ve sosyal kısıtlamalar yaşadıkları, bilişsel fonksiyonlarda bozulmalar olduğu, düşük düzeyde sosyal destek aldıkları belirlenmiştir. Epileptik bireylerin sosyoekonomik durumları ile nöbet sıklığı, nöbet zamanı ve hastalık süresinin yaşam kaliteleri üzerinde önemli etkilerinin olduğu saptanmıştır. Hasta ve ailesinin epilepsi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı, hastalıkla ilgili mistik inançların yaygın olduğu, hastaların sosyal stigma 195nedeniyle hastalıklarını gizlediği, nöbetler nedeniyle bir çok kazaya maruz kaldığı ve ailelerin kazaların önlenmesinde etkili önlemler alamadığı, hastaların düzenli ilaç kullanma ve kontrollere gitmediği, depresyonun olgularımız arasında yaşanan önemli bir psikiyatrik sorun olduğu, hastalık hakkında bilgilenme, düzenli ilaç kullanma ve düzenli kontrollere gitme ile yaşam kalitesi arasında önemli ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, epilepsi hastalığının yönetimi için hasta ve ailenin bilgilendirilmesi, hastalığı sosyal bir damga ve utanılacak bir hastalık olma durumundan kurtarmak için epilepsinin kamu oyuna daha iyi tanıtılması, epilepsili bireyleri aile ile ele alıp multidisipliner ekip yaklaşımı ile hizmet verilmesinin epilepsili hastaların yaşam kalitelerini arttıracağını göstermektedir Araştırmada kullanılan Epilepsili Bireylerde Yaşam Kalitesi Ölçeği'nin Türkçe'ye kolay adapte edilebilen ve kolay uygulanabilen, geçerli-güvenilir bir ölçme aracı olduğu görülmüştür. 196
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been done to evaluate the quality of life in adult patients with epilepsy, to determine the factors affecting their life qualities, and to put forward proposals which will guide in the planning of health care necessities. The study has been carried out with all adult people with epilepsy and their relatives who have been literate at the age of between 1 7- 65 living in Sivas city centre,and who have visited the Neurology outpatient clinics from the date of March 1st 1999 to March 1st 2000. These people, who have had no lesional epilepsy due to the CVA and no craniotomy for the last year, who have been given anti-epileptic care, and who have not experienced any significant medical and psychiatric problem affecting the quality of life except for epilepsy have been followed at Cumhuriyet University, Department of Neurology at least one year. Both the Quality of Life in Epilepsy Inventory containing 89 items with 17 sub-groups and Beck Depression Scale containing 84 items with 2 1 sub-groups have been used as a means of collecting data. According to the literature on this field and expert view, the Patient Interview Questionnaire has been developed in order to asses patients' personal, socio-economic and illness characteristics. In the same way, Patient's Family Interview Questionnaire has been developed to evaluate patient relatives' socio - economic characteristics and their characteristics concerning illness and patient with epilepsy. In the results of the study that the the quality of life in 130 people with epilepsy has low has attracted attention. It is defined that patients, who have had difficulty in carrying on their daily activities because of their emotional and psychical problems, role limitations, impairments in cognitive functions, professional and social limitations, and who have been over-exposed to the side effects of anti-epileptic medicines have 197accepted social support at the low level It is determined that socio-economic situations of epileptic people, seizure frequency and time, period of illness had important effects on the quality of life. It has been found that the patients and their families have not had enough information about epilepsy, there have been widespread mystical beliefs related to the illness, the patients have concealed their illness due to the social stigma, they have been exposed to many accidents because of the seizures, the family have not taken effective precautions to prevent accidents, the patients have not taken medicines and gone to the medical examinations regularly, the depression has been an important psychiatric problem seen among our cases has been pointed out. Moreover, there is a significant relationship between the quality of life and obtaining information about illness, taking medicines and going to the medical examinations regularly has been determined. As a result of this study, the quality of life of patients would increase if the patient and the family are informed to control the illness, the epilepsy is presented better to the public in order to prevent epilepsy from being a social stigma and an ashamed state, people with epilepsy are dealt with their families, and they are served with a multidisciplinary team approach. It is seen that the Quality of Life in Epilepsy Inventory has been a means of measurement which is valid and reliable and easily adapted to Turkish and practicable. 198