EUROFIT testleri ile 10-12 yaşları arasındaki erkek öğrencilerin aerobik güç ve fiziksel uygunluklarının ölçülmesi
- Tez No: 17300
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKKI GÖKBEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
45 ÖZET Bu çalışmanın amacı 10-12 yaşlan arasındaki erkek ilkokul öğrencilerinin fiziksel uygunluk seviyelerini belirlemektir. 1991 Bahar döneminde Konya'daki ilkokullarda eğitim gören 60 öğrenci test edildi. Yaş, boy, ağırlık, skinfold ölçümleri, pençe kuvveti, PWCr/o bisiklet testi, otur-eriş testi, durarak uzun atlama, mekik, bükülü kol barfiks 10 x 5 m mekik koşusu ve vücut yüzey alanını kapsayan toplam 18 parametre ölçüldü. Sonuçlar çalışmadaki deneklerin boy, ağırlık ve vücut yağ oranlarının yabancı normlardan biraz daha düşük seviyede olduğunu göstermiştir. Fonksiyonel olarak, sadece esneklik ve bükülü kol barfiks testlerinde denekler yabancılardan daha iyi performans göstermişlerdir. Pençe kuvveti, mekik ve 10x5 m. koşu testlerinde yabancılar bu çalışmadaki deneklerden daha iyi derecelere sahiptir. Durarak uzun atlama ve PWCı?o, testlerinde ise farklılık yoktur. Yaş arttıkça boy, ağırlık, pençe kuvveti, PWCnu testlerinde artış gözlenirken, diğer değişkenler açısından bu eğilim gözlenememiştir. Yaş gruplarına göre spor yapan ve yapmayanlar karşılaştırıldığında durarak uzun atlama, pençe kuvveti, mekik, bükülü kol barfikste asılma, 10 x 5 m. mekik koşusu ve PWCno bisiklet testlerinde iki grup arasında istatistiksel açıdan farklılıklar bulunmuştur. Sadece mekik ve bükülü kol asılma testleri tüm yaş gruplarında istatistiksel açıdan farklı bulunmuştur. Diğer parametreler açısından farklıklara rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY The purpose of this study is to determine physical fitness levels of 60 male primary school students aget 10-12 years old during 1991 spring semestre in Konya. Totaly 18 variables were measured. These were as follows: height, weight, skinfold measurements, hand grip, PWCno ergometer test, standing broad jump, sit-ups, bent arm hang, 10 x 5 metres shuttle run and body surface area. Results of this study showed that mean height, weight, percentage of body fat, left hand grip strength, sit-ups values of present subjects were slightly lower than other nations norms, while present subjects had higher mean flexibility and bent ami hang values than other nations norms. No difference was observed between results of this study and other norms in standing broad jump test and PWCno test. As age of subjects increased, their mean height, weight, hand grip strength and PWCno scores increased. No relationship was observed between age and other parametei-s. According to age groups, trained subjects had higher mean standing broad jump, hang grip strength, sit-ups, bent arm hang, lOx 5 metres. shuttle run and PWCno values than untraineds. For all age groups between trained and untrained subjects, there were significant differences in sit-ups and bent arm hang tests. No difference was observed in the view of other parameters for all age groups..