Dijital ortamda temel sanat eğitimi
  1. Tez No: 173012
  2. Yazar: IRMAK İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
ÖZET“Dijital Ortamda Temel Sanat Eğitimi”başlıklı sanatta yeterlik tez çalışmasında temel sanat eğitimi dersinin bilgisayar ortamında teorik ve pratik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Giriş bölümünde, sanatçı ve tasarımcı yetiştiren kurumların çağı yakalayabilmesi amacıyla ilk yıldan itibaren bilgisayar ve gerekli programların öğretimine yönelik dersleri eğitim programlarına eklemeleri gerekliliği üzerinde durulmuş, bunun da en doğru yönteminin Temel Sanat Eğitimi üzerine kurgulanmasıyla sağlanabileceği belirtilmiştir. 1. Bölüm'de; tasarım sürecinin ilk elemanı olan“NOKTA”konusu dijital ortamda oluşturulmuş örnek çalışmalar ve yöntemlerinin anlatımlarıyla irdelenmiştir. 2. Bölüm'de;“ÇİZGİ”konusu ve çeşitleri dijital ortamda oluşturulmuş örnek çalışmalar ve yöntemlerinin anlatımlarıyla irdelenmiştir. 3. Bölüm'de;“IŞIK”konusu dijital ortamda oluşturulmuş örnek çalışmalar ve yöntemlerinin anlatımlarıyla irdelenmiştir. 4. Bölüm'de;“FORM”konusu ve çeşitleri dijital ortamda oluşturulmuş örnek çalışmalar ve yöntemlerinin anlatımlarıyla irdelenmiştir. 5. Bölüm'de;“DOKU”konusu ve çeşitleri dijital ortamda oluşturulmuş örnek çalışmalar ve yöntemlerinin anlatımlarıyla irdelenmiştir. 6. Bölüm'de;“STRÜKTÜR”konusu ve çeşitleri dijital ortamda oluşturulmuş örnek çalışmalar ve yöntemlerinin anlatımlarıyla irdelenmiştir. 7. Bölüm'de;“RENK”konusu, çeşitleri ve renk kontrastları dijital ortamda oluşturulmuş örnek çalışmalar ve yöntemlerinin anlatımlarıyla irdelenmiştir. 8. Bölüm'de;“ZITLIK”konusu ve çeşitleri dijital ortamda oluşturulmuş örnek çalışmalar ve yöntemlerinin anlatımlarıyla irdelenmiştir. m9. Bölüm'de; Temel Sanat konu ve ilkelerinin irdelenebileceği Sanat Eserlerinden örnekler yanında dijital ortamda oluşturulmuş kişisel çalışmalara da yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise sanatçı ve tasarımcıların mutlaka çağdaş teknolojide belli bir yetkinliğe kavuşmalarının gerekliliği üzerinde durulmuş, ancak, unutulmaması gereken bir gerçek olarak da; teknik gelişmeler ve yenilikler ne denli sınırsız olursa olsun, önemli olanın, onu kullanan beyinlerin ürettiği düşünceler ve tasarılar bütünü olduğu, geleneksel yöntemler, fotoğrafın kullanımı, dijital teknolojinin kullanımı yada daha henüz adını bilmediğimiz, hatta keşfedilmemiş yöntemlerin, her birinin sanatçının düşüncesinin aktarım sürecinde sadece birer araç olduğu vurgulanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
Abstract In this Competence in Arts Thesis with the title of 'Basic Arts Education in Digital Environment', it has been intended to examine the computer based basic arts education in theoretical and practical terms. In the Introduction part, it has been stressed that PC and related software training should be included in the curricula in order to enable the institutions that educate/train/raise artists and designers to reach contemporary levels, and it has been noted that the safest course is doing this within 'Basic Arts Education'. In the 1st section, the subject of 'Point' which is the first element in design process has been considered by examining sample pieces and methodologies that were applied within digital environment. In the 2nd section, the subject of 'Line' and its various types has been considered by examining sample pieces and methodologies that were applied within digital environment. In the 3rd section, the subject of 'Light' has been considered by examining sample pieces and methodologies that were applied within digital environment. In the 4th section, the subject of 'Form' has been considered by examining sample pieces and methodologies that were applied within digital environment. In the 5th section, the subject of Texture' has been considered by examining sample pieces and methodologies that were applied within digital environment.In the 6th section, the subject of 'Structure' has been considered by examining sample pieces and methodologies that were applied within digital environment. In the 7th section, the subject of 'Color' has been considered by examining sample pieces and methodologies that were applied within digital environment. In the 8th section, the subject of 'Contrast' has been considered by examining sample pieces and methodologies that were applied within digital environment. In the 9th section, there made a room for the consideration of subjects and principles of sample artistic pieces and some personal pieces that were created in digital environment. In the Conclusion part, it was emphasized that artists and designers need to reach a certain level of competence in modern technology; however it was also stressed that as a fact that should not be forgotten the important thing is the user of technology that comes up with a totality of thoughts and designs whatever the limitlessness of technical developments and innovations is. Therefore it was emphasized that all those traditional methods, usage of photography and digital technology, or even the unnamed, not yet discovered methods are only mere instruments for each artist to transmit their thoughts. VI