Dijital ortamda ev tekstili tasarım süreci ve örnek çalışmalar
Home textile design process and case studies in digital platform
- Tez No: 877192
 - Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ SALMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ev tekstili son yıllarda gerek iç gerekse dış piyasada markaların artmasıyla büyük bir gelişim ve atılım göstermiştir. Dolayısıyla, buna paralel olarak desen ve tasarım ihtiyacı da sürekli artmaktadır. Ev tekstili tasarımı, tekstil sektörü içerisinde kendine has ölçü ve yerleşim kriterlerine sahiptir. Tezin birinci bölümünde baskı tekniklerine bağlı olarak Raport ve Raportlama teknikleri anlatılmıştır. Dijital ortamda desen çalışılıyor olsa da bu tekniklerin bilinmesi zorundur. Raportlama teknikleri desen tasarımının temelini oluşturmaktadır. İkinci bölümde ise gerekli sanat ve tasarım temel kriterleri kısaca anlatılmıştır. Tasarımcılar bu kriterlere uyduğu sürece daha güçlü, dengeli ve albenisi yüksek desenler yapabilmektedir. Desen tasarımına başlarken, en önemli kısımlardan biri konu seçimi, moda trendler, renk paleti oluşturma ve mood board (ilham panosu) hazırlamak şeklinde bir sıralama yapmak yararlı olacaktır. Üçüncü bölümde, dijital ortamda hazırlanacak tasarımlar için kullanılacak olan yazılımlar hakkında bilgi verilerek, yazılımların avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Tezin son aşamada, bir tasarımın baştan sona, yeni bir dosya oluşturmakla başlayıp, müşteriye sunum görseli hazırlamaya kadar adım adım örnek bir desende anlatılmıştır. Bu bölümde tasarımcılar için biraz da olsa başlangıç noktası oluşturmak amaçlanmıştır. Bunun dışında birkaç örnek çalışma da desenin teknik özellikleri, ölçüleri, kullanılan yöntem ve yazılımlar, desen sunumu üzerinde anlatılmıştır. Bu tez çalışması, tasarım öğrencilerinin ve tasarımcıların piyasa normlarında ve piyasa beklentileri doğrultusunda, tasarımlarını oluşturabilmeleri için az da olsa ışık tutabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, home textile has shown a great development and breakthrough with the increase of brands in both domestic and foreign markets. Therefore, in parallel with this, the need for pattern and design increased. Home textile design has it's own size and placement criteria within the textile sector. In the first part, Rapport and rapporting techniques are explained depending on printing techniques. Even if we work in the digital environment, we have to know these techniques of the pattern design forms the basis. In the second part, the necessary art and design basic criteria are briefly explained. As long as young designers comply with these criteria, it is aimed to create stronger, balanced and attractive designs. When starting pattern design, one of the most important parts is choosing a subject, fashion, trends, creating a colour palette and preparing a mood board. In the next section, information is given about the software to be used for the designs we will prepare in the digital environment, and the advantages of the software are examined. At the last stage, a design is explained in a step by step pattern, from beginning to end, starting with creating a new file and preparing a presentation image for the customer. Here, we aimed to create a starting point for young designers. Apart from this, a few more case studies are explained on the technical features of the pattern, it is dimensions, the methods and software used, and the presentation of the pattern. This study has been prepared to shed some light on design students to create their designs in line with market expectations.