Plastik sanatlarda yapıta dönüşen fotoğraf
  1. Tez No: 173013
  2. Yazar: HAYAT ASLI BİLGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu çalışma, plastik sanatlarda fotoğrafın yapıta dönüşmesini incelemektedir. Bu inceleme yapılırken, birinci bölüm“fotoğrafın tarihsel gelişimine ve plastik sanatlarla etkileşimine”ayrılmıştır. Bu bölümde fotoğrafın icadından bu yana varlık nedeni olan resim disipliniyle olan ilişkisine tarihsel açıdan değinilmiştir. İkinci bölümde ise, fotoğrafın plastik sanatlarla etkileşimi sonucunda bir ifade aracı olarak kullanılması“Fotoğrafın Sanat İfade Aracı Olarak Kullanılması”başlığı altında incelenmiştir.“Malzeme Olarak Fotoğrafın Yapıtta Kullanımı”,“Belge Nitelikli Fotoğrafın Yapıta Dönüşmesi, ”Salt Fotoğrafın kendisinin Yapıt Olarak Sunulması“ olmak üzere üç alt başlıkta da fotoğrafın yapıta dönüşme sürecinde kullanım özellikleri örneklerle incelenmiştir. Üçüncü bölümün başlığı ise 'Türkiye'de Fotoğrafın Sanat İfade Aracı Olarak Kullanılması”olarak belirlenmiştir. 'Türkiye'de Fotoğrafın Tarihsel Gelişimi“, ”Deneysel Fotoğraf, 'Türkiye'de Fotoğraf Temelli Sanat" olmak üzere üç alt başlıkta da Türkiye'de fotoğrafın yaşantımıza girmesi ve günümüze kadar geçirdiği değişimler tarihsel açıdan sunularak, günümüz çağdaş sanatında fotoğraf kullanımı örneklerle aktarılmaya çalışılmıştır. IVBu araştırma ise, sonuç bölümünde fotoğrafın plastik sanatlarla etkileşimi göz önünde bulundurularak fotoğrafın günümüz çağdaş sanatındaki yerinin tanımlanması ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study investigates photography's change into art work, as a part of the plastic arts. In this research, the first part is allocated to 'The Historical Development of Photography and its Interaction with Plastic Arts“. This section discusses from a historical perspective photography's relationship with its source, the field of painting. The second part focuses on photography's function as a device of expression that resulted from its interaction with the plastic arts, under the title ”Photography's Use as a Medium of Expression“. Under the three subheadings 'The Material Use of Photography in a Work of Art”, 'The Transformation of Documentary Photography into a Work of Art“ and 'The Presentation of Photography as a Work of Art in its Own Right”, the use of photography is investigated through examples during the process of its evolution into a work of art. The third section is designated as“Photography's Use as an Artistic Expression Medium in Turkey”. Under the three subheadings of“Photography's Historical Development in Turkey”,“Experimental Photography”and“Photography-Based Art in Turkey”, photography entering our life in Turkey and the changes it went through to this date are given from a historical standpoint; and the use of photography in contemporary Turkish art is discussed through examples. VITaking into account photography's interaction with the plastic arts, this research is concluded with the definition of photography's place in contemporary art. VII