Isoeugenolün ozonlanması, oluşan yükseltgenme ürünlerinin saptanması ve bu yöntemin kağıt fabrikaları atıklarının arıtımı için uygulanabilirliği
- Tez No: 173024
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HUNAY EVLİYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VII öz Bu çalışmada, lignin model bileşiği olarak kabul edilen isoeugenol ozonla parçalanmıştır. Isoeugenol çöze İt isinde ki ozonun absorplanma miktarı standard iyodometrik yöntemle saptanmıştır. Deneysel çalışmalarda pH kontrolü O. IN sodyum hidroksit çözeltisi ve fosfat temponu ile yapılmıştır. Isoeugenolun parçalanma Ürünleri saptanmış ve ozonlama reaksiyonunun etkinliği araştırılmıştır. Ayrıca ozonlanmış ve ozonlanmamış isoeugenol çözeltisinin biyolojik ve kimyasal oksijen gereksinimleri saptanarak, yöntemin kağıt endüstirisi atıklarına uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Isoeugenol which is accepted as a model compound for lig nl a was degraded by ozone* The amount of ozone absorption in the isoeugenol solution was measured by standard iodometrio method. In the experimental procedure pH control was achieved by O.IN solutions of sodium hydroxide and phosphate buffer. The products of isoeugenol ozonizatibn reaction were indentified and the activity of the ozonization reaction was investigated. Additionally biological and chemical oxygen demands (BOD, COD) of ozonated and nonozonated isoeugenol solutions were determined in order to investigate if this teshnique can be applied to pulp and paper mill industry waste disposals.