Reel sektörde riske maruz değer (RMD) yöntemi ile ölçülen kur riskine karşılık vadeli işlem kontratlarının kullanılması
The use of futures contracts against to currency risk measured by value at risk (VAR) in real sector
  1. Tez No: 205630
  2. Yazar: CANTÜRK KAYAHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Uluslararası finans sistemindeki gelişim ve değişim, gerek finansal kurumlarıgerekse reel sektörde yer alan firmaları doğrudan etkilemektedir. Bu süreçte etkilenen enönemli risk kaynaklarının başında döviz kurları gelmektedir. Dolayısıyla, finansal piyasalariçin en önemli sorun geleceğin belirsizliğidir. Bu belirsizlikle başedebilmenin yolu; doğru kurtahminlerinin yapılabilmesine ve maruz kalınan risk seviyesinin doğru ölçülebilmesinebağlıdır. 1990'lı yıllardan sonra kullanılmaya başlayan ve risk yönetiminde bir devrimniteliğinde olan Riske Maruz Değer yöntemi, bugün en önemli finansal risk ölçüm araçlarınınbaşında gelmektedir. Çalışmada, İMKB'na kayıtlı firmalardan Altınyıldız A.Ş.'nin Aralık2005, halka açık mali verilerinden oluşturulan kur portföy riski, Parametrik RMD ve TarihselRMD yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplanan bu risk seviyesine karşı, vadeliişlem kontratlarının kullanılması önerilmiş ve gelecekte oluşabilecek olumsuz finansaldeğişimlerden firmanın korunması sağlanmıştır. Sonuçta, yapılan hesaplamalar vedeğerlendirmeler doğrultusunda, kur riskine karşı kullanılan vadeli işlem kontratlarının,firmanın finansal pozisyonu üzerinde olumlu etkiler meydana getirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The progress and change in the International Financial System affect directly both thefinancial institutions and the firms in the real sector. Exchange rates which are affected in thisperiod is one of the most important risk sources. Thus, for the financial markets, the mostimportant problem is the uncertainty of the future. The way to tackle this uncertainty dependson the correct estimation of exchange rates and the correct measurement of the risk levelwhich is faced. VAR Method, used particularly after 1990?s and very revolutionary on therisk management, is one of the most important financial risk measurement tools today. In thisstudy, the exchange portfolio risk of Altinyildiz Inc. which is one of the firms recorded to theIstanbul Stock Exchange (ISE) is calculated depending on its publicized financial data forDecember 2005 using Parametric VAR and Historical VAR Methods. Futures contracts aresuggested for protection against the calculated risk levels, so the protection of the firm isprovided against the possible future unexpected financial changes. As a result of all thecalculations and evaluations, it is determined that futures contracts that are used against theexchange risks have positive effects on the financial position of the firm.