Avrupa Birliği'nde ekonomik ve parasal birliğin istihdama etkisi
The effects of economic and monetary union on employment in European Union
- Tez No: 173039
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ERDUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Ekonomik ve Parasal Birliğin oluşturulması için, Avrupa Birliği' m© fiye ülkelerde ulusal ekonomi politikalarının düzenlenmesi ve bunların uygulanması bakımından köklü değişiklikler bayata geçirilmiştir. Ekonomik ve Parasal Birliğe dahil her ülke, ekonomisinin idaresinde sahip olduğa yetkileri, büyük ölçüde, ortak bir iradeye devretmiştir. Aynı şekilde ilkeler ekonomilerinin kısa ve uan vadeli önceliklerini, EPB'nim getirdikleri ve gerektirdiklerine gSre şekillendirmeye başlamışlardır. Birik düzeyinde yaşanan bu önemli değişikliklerden belki de en çok etkilenen ve etkilenecek olan unsur işgücü piyasasıdır. Avrupa Birliği'nde halen varolan ekonomik sorunların temel nedenlerinden biri olarak girilen işgücü piyasasının yapısal soranları, Ekonomik ve Parasal Birliğin sağlıklı işlemesinin de önündeki engellerden biri olarak tanımlanmıştır. Ekonomik ve Parasal Birlikle tasarlanan genel yapı içerisinde, esnekleştirme ile karşı karşıya kalan işgücü piyasasının, yapısal reformlar neticesinde dönüşerek daha fazla istihdam sağlayacağı ve ekonomik büyümeyi yavaşlatan bir etken olmaktan çıkıp, onu destekleyen unsurlardan biri haline geleceği öngörülmektedir. Fakat, gerek Ekonomik ve Parasal Birliğin AB işgücü piyasası üzerindeki etkisinin, gerekse işgücü piyasasının yapısal sorunlarının, AB ekonomisinin yeteri kadar biyüyememesinde ne derece etkilendiğinin saptanması önemli bir mmm yaratmaktadır. Çauşmada Ekonomik ve Parasal Birliğin genel olarak AB ekonomisi, ©şeflikle AB işgücü piyasası, üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu anlamda, hem Avrupa bütünleşme sürecinin bir parçası olarak Ekonomik ve Parasal Birliğim oluşum süreci tarihsel olarak takip edilmiş, hem de EPB'nin oluşum sürecinde ve sonrasında genel olarak AB ekonomisi üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Bu İM yünlü incelemenin sonucunda ise EPB'nin oluşturulmasının altımda yatan gerekçelere ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu inceleme sonucunda ortaya çıkan sonuçlara dayanarak, tezin temel sorusu olan Ekonomik ve Parasal Birlik ve AB işgücü pryasasının karşılıklı olarak etkileşimlerinin ne olduğu konusu çözümlenmeye çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For constituting Economic and Monetary Union, radical modifications have been executed in national economic arrangements and implementation of economy policies in the member states of European Union. All the states partake of Economic and Monetary Union transferred most of their authority to common will in the scope of economic administration. In the same way, the states started to shape their priorities as to conditions and needs of Economic and Monetary Union. Probably, the component of EU economy which is and will foe effected most is labour market by these important changes. Structural problems of labour market which is seen as a fundamental problem of existing economic problems, is defined as a one of the handicaps on the Economic and Monetary Union in the European Union. It is envisaged that labour market faced flexibilisation will create more jobs via structural reforms and became one of the provider for economic growth instead of a factor which slows down economy. However, measuring the affect of Economic and Monetary Union and structural problems on the EU labour market can be a considerable problem. The affect of Economic and Monetary Union generally on EU economy but specifically on European labour market has been examined in the study. In this context, constitution process of Economic and Monetary Union has been followed as a part of the integration process of EU and reflection of Economic and Monetary Union on EU economy has been analyzed during and after the process, also. The main purpose of this bidirectional examination is trying to reach the facts of deep motives of constituting Economic and Monetary Union. To be based on the results of this examination, the bask question of the thesis, what is the mutual interaction between Economic and Monetary Union, is tried to resolve. vn