Demografik faktörler ve kişilik özelliklerinin iş doyumu üzerindeki etkisi beş faktör kişilik modeline dayalı bir uygulama
Effects of personality characteristics and demographic factors on job satisfaction an application based on five factor model of personality
  1. Tez No: 173044
  2. Yazar: ÖZLEM DİLAN DURUKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMİLE GÜRÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET İnsan kaynaklarına verilen önemin artması ile birlikte, kurumlar insanların bireysel özelliklerinin belirlenerek uygun işlerde görevlendirilmeleri, motivasyonlarının ve iş doyumlarının nasıl arttırılacağı, yüksek performans göstermelerinin nasıl sağlanacağı konularındaki çalışmalarını arttırmaya başlamışlardır. Çalışanlar, zamanlarının büyük bir bölümünü işyerlerinde geçirmektedirler. Bu noktada, bireyin kişilik yapısıyla yaptığı iş arasındaki uyumun önemi ortaya çıkmaktadır. Uyum ise, kişinin işinden doyum sağlamasına, örgüte ve işe bağlılığının artmasına, yüksek performans göstermesine neden olabilir. Genetik ve çevresel faktörlerle şekillenen kişilik de elde edilen sonuçlar üzerinde oldukça etkilidir. Buna, çalışma yaşamının etkisi de ilave edildiğinde, bireysel ve örgütsel amaçlar arasındaki uyum yada uyumsuzluk ortaya çıkabilmektedir. Uyumun sonuçlarından biri iş doyumu olarak ifade edilirken, uyumsuzluk duyumsuzlukla nitelendirilmektedir. Önemli olan bir nokta, iş doyumu ile yaşam doyumu ilişkisinin varlığıdır. İş doyumunun belirlenmesinde kişinin algısı büyük önem taşır. Bu yüzden, aynı çalışma koşulları içindeki iki insanın iş doyumları birbirinden farklı olabilir. Ayrıca kişilerin gereksinimleri ve güdüleri de birbirinden farklılaşabileceği için aynı işte çalışan iki farklı insan işin farklı özelliklerinden daha fazla doyum alabilir. Çalışmanın birinci bölümünde, kişilik kavramı, kişilik ile ilgili temel kavramlar,kişilik özelikleri, kişiliği oluşturan faktörler, kişiliğin gelişim dönemleri ve kişilik kuramları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, iş doyumu tanımı, iş doyumu kuramları, iş doyumunu etkileyen bireysel ve örgütsel faktörler, iş doyumunun sonuçları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde kişilik ve iş doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi, kişilik özelliklerinin ve demografik faktörlerin iş doyumu üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rising of the human resources importance, organizations have began to determine more about the people's individual qualifications, for the proper job to charge, how they will increase the motivation, job satisfaction and how they will obtain high performance. Workers spend a large proportion of their times at work. An importance of a harmony between personality and the work done appears. A harmony causes to increase the performance, supplies job satisfaction and develops dependence of organization and work. Each human personality is different because of genetic factors and environmental agents which are shoping the human personality. When we add effect öf work appears or not. One of the result of harmony is called job satisfaction. On the other hand, inharmonious is called as unsatisfaction. An important point at this statement is the relationship between the job satisfaction and the life satisfaction. Perception is very important for the determination of the job satisfaction. From this reason in same working conditions two person's job satisfaction could be different. Besides from the reason of person's necessity and motive, in the same job two different person could be satisfied from the different features of the job. In the first part of the study personality concept, base concepts about personality, personality features, factors occurring personality, development of personality period, and theory of the personality is considered. In the second part of the study the definition of job satisfaction, job satisfaction theories, Individual and organizational factors effecting job satisfaction is considered with job satisfaction, In the third part of the study determination of personality and job satisfaction, determination of personal features and demographic factors over job satisfaction is considered. VI