Hisse senedi kar paylarının vergilendirilmesinin analizi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 173059
  2. Yazar: AHSEN AMBER KALELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
151 ÖZET“Hisse Senedi Kar Paylarının Vergilendirilmesinin Analizi Ve Değerlendirilmesi”konulu çalışmamızda; hisse senedi ve kar payı kavramlarının genel hatlarıyla ilgili açıklamalar yapılmış, sermaye piyasası araçlarından biri olan hisse senetlerinden elde edilen kar paylarının nasıl vergilendirileceği incelenmeye çalışılmıştır. Genel açıklamalarla ilgili birinci bölümde; hisse senedi ve kar payı kavramları hakkında detaylı bilgiler verilmiş olup, hisse senedi kar payları vergiye konu olmaları açısından incelenmiş, ayrıca hisse senedi kar paylarının vergilendirilmesinde yabancı ülke uygulamalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde; hisse senedi kar paylarının hisse senedi ihraç eden kurum ve hisse senedi kar payını elde edenler açısından ülkemiz vergi kanunları çerçevesinde vergilendirilmesi üzerinde durulmuş, yine bu bölümde bedelsiz hisse senetlerinin kaynağı ve vergilendirilmesi hakkında açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise; hisse senedi kar paylarının Gelir Vergisi Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu, vergi ilkeleri ve verginin amaçları açısından analizi ve değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
152 SUMMARY Concerning our study of“The Analysis and The Evaluation of Dîvidends' Taxation”, we have tried to explain the terms of stocks and dividends generally and to explain the taxation of dividends which are öne of the capital market instruments. in the first section; after detailed informations about the terms of stocks and dividends are given, dividends are examined in being a subject of tax laws and the taxation of dividends in the foreign countries is explained as well. in the second section; the taxation of dividends examined in corporations that issue stocks and the ones drived dividends under tax laws in our country and also in this section, the sources and the taxation of bonus stocks have been explained. in the third and the last section; we have tried to analyse and evaluate dividends in income tax law, corporate tax law, tax principles and the purposes of taxation.