Adana-İçel illerinde kütlü pamuk satış şekilleri ve sorunları
  1. Tez No: 173066
  2. Yazar: MİTHAT DİREK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN BEDESTENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
-IV- Türkiye'nin dış satımında olduğu kadar, Çukurova Bölgesi tarımsal üretimi içinde de önemli bir yeri bulunan pamuk, geleneksel yöntemlerle pazarlanmaktadır. Pazar yapısı işletme büyüklüğüne, mahalli ve potansiyel pazarlara uzaklığa, zamana ve pamuk kalitesine bağlı olarak farklılık göstermektedir. İncelenen işletmelerde, işletme büyüklüğü arttıkça, üretilen kütlü pamuk kalite si düşmekte /yüz ak potansiyel pazarlara satış yapılabilmekte, vadeli satışların oranı ile depolanan kütlü pamuk miktarı artmaktadır. Kütlü pamuk pazarlamasında üreticilerin pazar yeri, tüccar ve kooperatif birlikleriyle, ilgili sorunları bulunmaktadır. '
Özet (Çeviri)
-V- AB5TRACT Cotton which has an important share in Turkish exports as well as a primary product in the Lower Seyhan Plain of Turkey, has been marketted with traditional methods. Struc ture of the market varies with the size of the farm, distan ce to the local and potential markets, quality of cotton and time. In the cotton production enterprises surveyed, as the farm size increased the quality of the raw cotton decreased, marketting of cotton to the distant potential markets increased, the rate of non-cash sales and the amo unt of cotton stored also increased. In the enterprises investigated, small size farms could benefit more from the price fluactuations in the market. In the marketing of raw cotton', the producers have some problems related to market, also with the traders and cooperatives.