Değişik örtü materyallerinin toprak solarizasyonuna etkisi
Effects of different covermaterials on soil solarization
- Tez No: 96593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNNUR KOÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ill ÖZET DEĞİŞİK ÖRTÜ MATERYALLERİNİN TOPRAK SOLARİZASYONUNA ETKİSİ ŞAFAK, Seyhan Yüksek Lisans Tezi, Güneş Enerjisi Enst Tez Yöneticisi: Yrd.Doç.Dr.Günnur KOÇAR Şubat, 2000 97sayfa 1998 yılında E.Ü. Güneş Enerjisi Enstitüsünde gerçekleştirilen bu çalışmada son yıllarda başarılı uygulamaları ile dikkat çeken toprak solarizasyonunun bölgemiz koşullarında denenmesi amaçlanmıştır. 19 Ağustos-19 Eylül tarihleri arasında 1 ay süre ile yapılan solarizasyon uygulamasının başlangıç aşamasında; etkili bir dezenfeksiyon için öncelikle derin bir toprak işlemesi yapılmış ve uygulama alanı tarla kapasitesine gelecek şekilde ve yaklaşık 40 cm derinliğe ulaşacak şekilde sulanmıştır. Sulama ile tarla kapasitesine getirilen toprağın üzeri 0.08 mm saydam;0.08 mm siyah;0.30 mm saydam ve 0.30 mm siyah olmak üzere 4 farklı özellikteki poüetilen materyalle örtülmüştür. Bu şekilde 4 farklı özellikteki polietilen materyalle örtülen parsellerle hiç bir plastikle örtülmeyen kontrol parselden oluşan 5 farklı uygulama tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekrarlı olarak denenmiştir. Denemenin yapıldığı birIV ay boyunca hergün saat 8:00 ile 20:00 arasında uygulamalara bağlı olarak toprağın 0-15 cm ve 15-30 cm derinliklerinde çok kanallı bir data-logger sistemi ve dijital sıcaklık ölçer kullanılarak sıcaklık değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Solarizasyon süresince damlama sulama sistemi kullanılarak toprağın sürekli tarla kapasitesinde kalması sağlanmıştır. Ayrıca solarizasyonun başlangıç aşamasında ve sonrasında, uygulamalara bağlı olarak 0-15 cm ve 15-30 cm toprak derinliklerinden örnek alınarak analiz yapılmıştır. Sonuç olarak, 0-15 cm ve 15-30 cm toprak derinliklerinde uygulamalara bağlı olarak en yüksek sıcaklık değerlerine 0.08 mm saydam polietilen altında ulaşıldığı, bunu sırasıyla 0.08 mm siyah;0.30 mm saydam;0.30 mm siyah materyallerin izlediği saptanmıştır. En düşük sıcaklık değerlerinin ise kontrol parsellerden elde edildiği belirlenmiştir. Uygulamalara bağlı olarak toprak sıcaklığında gözlenen bu etkinin toprak derinliğine de bağlı olarak değişebileceği, toprak derinliği arttıkça solarizasyonla ulaşılabilecek sıcaklık değerlerinin azalabileceği saptanmıştır. Nitekim, solarizasyon süresince maksimum sıcaklık değerine 0-15 cm toprak derinliğinde 0.08 mm saydam polietilen örtü altında 37.74 °C olarak 29.günde ulaşılırken, bu değerin 15-30 cm toprak derinliğinde yine aynı renk ve kalınlıktaki plastik materyalin kullanılması durumunda 28.günde 29.36°C şeklinde elde edildiği saptanmıştır. Solarizasyonun etki spektrumunu artürabilmek amacıyla mümkün olduğu kadar ince polietilen materyal kullanılması gerektiği ve toprak sıcaklığının arttırılmasında saydam polietilen materyalin siyah materyale göre daha etkili olabileceği ortaya konmuştur.Bunun yanısıra solarizasyon uygulamalan ile yabancı otların kontrol altına alınabileceği ve bu açıdan siyah polietilen materyal ile saydam materyale göre daha iyi sonuç almanın mümkün olabileceği saptanmıştır. Ayrıca solarizasyonun toprağın fiziksel ve kimyasal özellikleri ile bitki besin elementleri içeriği açısından da bazı değişmeler sağlayabileceğini ortaya konmuştur. 0-15 ve 15-30 cm toprak derinliklerinde solarizasyon sonrasında K,Ca,Cu ve Mı miktarlarında önemli oranda artış olduğu gözlenirken; Zn, Fe, Mg ve kireç (%) oranlarında azalma olduğu belirlenmiştir. Organik madde,pH ve suda çözünebilir toplam tuz (%) oranlan açısından ise solarizasyon sonrasında istatistik! anlamda önemli bir değişme gözlenmediği saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Toprak solarizasyonu, Güneş enerjisi. Toprak dezenfeksiyonu Polietilen materyaller
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT EFFECTS OF DIFFERENT COVER MATERIALS ON SOIL SOLARIZATION ŞAFAK, Seyhan MSc Thesis, Solar Energy Department Supervisor: Assist Doç.Dr.Günnur KOÇAR February 2000, 97 pages This research was aimed to determine, experience of soil solarization, a new disenfection method, in our regional condition. It has concluded at Solar Energy Institute of E.U. in 1998. It was experienced on 19 August between 19 September during 1 month. At the beginning of solarization, for an effective soil desinfection firstly, soil was cultivated deeply. After that, cultivated soil was irrigated as much as water reaches 40 cm depts. Saturated soil by irrigating was covered with 4 different polyethylene materials. The cover materias in the trial were;0.08 mm transparent;0.08 mm black;0.30 mm transparent;0.30 mm black. Covered plots with different polietilen materials and uncovered control plots were planlet according to the completeli randomized block design with three replicates Measurments were recorded everyday hourlyvu between 8.00-20.00. Throughout the solarization period during 1 month, depending on the treatments, soil temperatures was measured in 0-15 and 15-30 cm depts. In measurements, data-logger system and digital temperatur were used. During the solarization, saturated level of soil kept steady by using dripped irrigation system. By the way, in the beginning and end of solarization, depending on treatments, soil samples taken from o-15 cm and 15-30 cm soil depts. When the measurements were examined it was seen that the temperature at 0-15 cm dept was higher than at 15-30 cm dept. In the dept of 0-15 cm, the temperature differiences measured with respect to treatments, were found statistically significant and maximum temperature was recorded as 37.74 °C under 0.08 mm transparent polyethylene material, on 29, th.day. On the other hand, in the dept of 15-30 cm there were also significant differences among treatments with respect to soil temperature. The maximum temperature was recorded on the day of 28 th. as 29.36°C under 0.08 mm transparent polyethylene material. In both soil depts, soil temperatures were ranced as 0.08 mm transparent;0.08 mm black;0.30 mm transparent;0.30 mm black;uncovered plots(control). With relation to temperature ingreases measuret in soil transparent polyethylene materials were more effective than blackvuı polyethylene materials. This means that it is necessary to use thin, transparent polyethylene materials for effective soil solarization. Some weed species can be controlled by soil solarization. Black polyethylene is more effective than transparent polyethylene materials according to some weed species control. Also, soil physical and chemical properties can be changes by solarization. After solarization, it was found that the levels of K, Ca, Cu, Mg significantli inceased but the levels of Zn, Fe, Mg, CaCC^ Decreased at the depts of 0-15 cm and 15-30 cm on the other hand, there were no significant differences with respect to levels of organic matter, pH, and total water soluble salts. Key words.Soil solarization, Solar energy, Soil desinfection Polyethylene materialIX TEŞEKKÜR Bu çalışmanın gerçekleşmesinde, fikir ve önerileri ile beni destekleyen hocalarım Sayın Yrd.Doç.Dr.Günnur KOÇAR' ve Sayın Doç.Dr.Bülent OKUR'a verilerin alınmasında yardımcı olan Araş.Gör.Koray ÜLGEN'e, yazım işlerinde büyük fedakarlık gösteren Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Sekreteri sayın İbrahim ÇETİN'e ve her zaman büyük desteğini gördüğüm aileme sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Seyhan ŞAFAK