Resim sanatında otoportre ve kimlik değişimi
Self-portrait and identity variation in the painting art
- Tez No: 562991
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
'Otoportre ve Kimlik Değişimi' isimli bu tez çalışmasında öncelikle portre ve otoportrenin tanımına yer verilmiş, devamında örnek sanatçılarla tarihsel süreci yansıtılmıştır. Portre ve otoportre fiziksel ve psikolojik olarak ele alınarak dönemlerine göre ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Hem dünya genelinde hem de ülkemizde geldiği nokta hakkında bilgi verilerek örnek görsellerle desteklenmiştir. Tezin 'Kimlik' bölümünde kimliğin tanımından başlanarak sosyal ve bireysel açıdan bireyin kimliği değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra resim sanatındaki kimlik kavramının otoportre konusunu nasıl etkilediği hakkındaki görüşler, dönemlerine göre yansıtılmıştır. 'Otoportre ve Kimlik Değişimi' bölümünde, öncelikle 'kimlik değişimi' kavramı sorgulanmıştır. Geçmişten günümüze kadar gelen örnek sanatçılardan yararlanılarak kendi felsefesiyle ilişkilendirilmiştir. Tezin son bölümünde kimlik değişimi kavramını sorgulayan sanatçılara yer verilmiştir. Bu sanatçıların yanında araştırmacının da otoportrelerindeki kimlik değişimleri hem plastik değerleri hem de kavramsallığı açısından değerlendirilmiştir. Tüm bu veriler dahilinde yararlanılan kaynaklar, kütüphanelerde bulunan yerli ve yabancı kitaplar ile makale ve tezlerden elde edilmiştir. Bu kaynaklar yardımıyla da konu başlıkları ile ilgili bilgiler toplanıp görsellerle birlikte anlamlı bir şekilde düzenlenerek sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis what the name is 'Self Portrait and Identity Variation in the Painting Art' has been included description of portrait and self portrait at first and reflected historical process by master artists afterwards. Portrait and self portrait have been examined according to its period with details in that physicological and psycological. It has been given informations and supported by example images about the point that comes at all the world and our country. Individual identity has been evaluated for personality and sociality begining from definition of the identity in 'The Identity' chapter of this thesis. Also, the opinions about how the self portrait is affected by the identity concept in the painting art have been reflected according to its period. The identity variation concept has been queried firstly in the 'Self Portrait and Identity Variation' chapter. It has been associated its philosophy to benefit from the example artists who lead from past to present. The last chapter of the thesis has been allocated artists who check up on the identity and the identity variations at the self portraits of the researcher has been evaluated from the point of its plastic values and conceptually. The sources that is benefited within this context have been obtained from native and foreign books, articles and thesises. The informations about the subject titles have been rallied to edit significiantly with the images and reached a conclusion under favour of these sources.