Yersel fotogrametrinin mimarlık fotogrametrisine uygulanması ve Mevlana müzesi örneği
Applied to architecture photogrammetry of terrestrial photogrammetry and the sample of Mevlan museum
- Tez No: 17327
- Danışmanlar: PROF. ABBAS BARIŞKANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YERSEL FOTOGRAMETRÎNÎN MİMARÎYE UYGULANMASI VE MEVLANA MÜZESİ ÖRNEĞİ özşen Çorumluoğlu Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi Ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Abbas Barıskaner 1991, Sayfa : 183 Jüri : Prof.Abbas Barıskaner Prof. Dr, Erdoğan örüklü Doç. Dr. ibrahim Baz öncelikle, yersel fotogrametrinin, karşılaşılması muhtemel tüm şartlardaki; resim çekim ve çözümlerine yer verilmiş. Ayrıca matematik yapı ve bu yapıyı etkileyen kriterler açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra, konumuz olması itibariyle mimarlık fotogrametrisinin çeşitli uygulama alanlarına değinilmiş. Her biri için yapılmış çalışmalardan bir kaç örnek verilmiştir. v Ayrıca çalışmamızın, mimari özelliğe sahip tarihi bir eserimizin rölövesine altlık olacak resimlerinin üretilmesine ve rölövesinin yapılmasına yönelik olması nedeniyle; mimarideki rölöve ve icephe alımlarının içeriği ayrı bir bölümde incelenmiştir. Yapılan örnek çalışmanın tüm aşamaları ( ki; ülkemiz şartları altında böyle bir çalışmanın organizasyonun nasıl yapılacağı ve çalışma esnasında karşılaşılabilecek sorunların nasıl çözüleceğine ışık tutacağı umularak ) başka bir bölümde ayrıntılarıyla anlatımıştır. ( örnek çalışma olarak; Konya Mevlana Müzesinin ana yapısının dört cepheden, cephe rölövelerinin yapılmasına altlık olacak stereo fotografları alınmış ve ön cephenin rölöve çizimi gerçekleştirilmiştir ). Sonuç bölümünde ise; genelde ülkemiz baz alınarak, bundan sonra yapılacak çalışmalarda fotogrametrik yöntemin kullanım oranının arttırılması amacıyla, diğer yöntemlere göre değişik yönler den üstünlüklerin vurgulanı1masına ve bazı önerilerin getirilmesine çalışılmıştır. 1 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis APPLIED TO ARCHITECTURE PHOTOGRAMMETRY OF TERRESTRIAL PHOTOGRAMMETRY AND THE SAMPLE OF MEVLANA MUSEUM özşen Çorumluoğlu Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogramraetry Engineering Supervisor : Pre f. Abbas Barışkaner 199i, Page: 183 Jury : Prof. Abbas Barışkaner Prof.Dr.Erdoğan örüklü Doç. Dr. Ibrahim Baz Firstly, taking photographs and its solutions under all posibble conditions of terrestrial photogrammetry are described and mathematical structure and criterias which effects this structure are explained. Later, the application areas of archt i tectural photogram metry and same examples about it are given. Additionally, the con tent of architectural details and fronts are explained because this study is about the production of photos which are the basis for the 1 1 1detailed study of historical monuments. The all stages of the example experiments are described in detail in another chapter. In the last chapter, the advantages of photogrammetric methods in comparision with others which can be taken in to consi- diration in later works are emphasized and same solututions based on this study are offered. IV