Girişinde enjektörle dönmeli su akışının temin edildiği, silindirik borularda, ısı transferinin termodinamiğinin ikinci kanunu aracılığı ile deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 38659
  2. Yazar: HASAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ERİŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
V ÖZET Bu çalışmada; silindirik borularda, boru girişine yerleştirilen iki ve dört adet enjektörle sağlanan türbülanslı akışta, akışın ve ısı transferinin deneysel olarak incelenmesi ele alınmıştır. Boru girişine yerleştirilen enjektörler birinci deney elemanında; aynı çevresel çizgide fakat birbirleri ile 180° açı yapacak şekilde, ikinci deney elemanında ise; enjektörler aynı yerleşim düzeninde fakat birbirleri ile 90° açı yapacak şekilde yerleştirilmişlerdir. Deneyler değişik kütle ve momentum oranlarında yapılarak dönmeli akış ısı transfer deney sonuçları, düz boru deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Deneylerde Reynolds sayısı 4806 ile 24030 değerleri arasında değiştirilmiştir. Deneysel çalışmada kullanılan ısı kaynağı; Erzincan Meslek Yüksekokulu Elektrik Programı Laboratuvannda üretilen 4 kW gücündeki bir doğru akım kaynağı yardımıyla deney elemanı doğrudan ısıtılarak gerçekleştirilmiştir. Dönmeli akışın ısı transferine olan etkisinin incelenmesinde, Termodinamiğin ikinci kanunu analizi kullanılmıştır. Buna bağlı olarak ısı transferindeki iyileşme derecesi, momentum oranı, enjektör açısı ve enjektör sayısı parametrelerinin değişimine bağlı olarak belirlenmiştir. Düz boruya göre ısı transferinin iyileşmesini sağlayan dönmeli akışın, akış gözleme deneyleri yapılarak, elde edilen bulguların doğruluğu görsel olarak da izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study; experimentally, flow and heat transfer characteristics of turbulance flow genetated by using installation of two and four injector to the tube entrance was presented. Injectors were placed at the tangential lines drawn the two 180 degree sapareted point on the first experiment setup ring. For the second experiment setup injector angles are changed as 90 degree. Different mass and momentum rates applied to both experiments then, swirl flow heat transfer experiment results were compared with plain tube results in the range of Reynolds number between 4806 to 24030. As a heating device, provided from Erzincan Technical Training Center Electric Program, a direct current suplier 4 kW was used directly on the experimantel sectionel element. Analysis of second law of Termodynamic was used to determine effect of swirl flow heat transfer. Realated to effectiveness value determined from this analaysis, improvement degree of heat transfer was defined by variations of the parameters momentum ratio angles of injectors and number of incektors. In addition to this experiments result were proved according to plain tube.swirl flow provides improvement of heat transfer rate. This experiments result were proved visually on same time by using flow observing from the apparatus.