Adana koşullarında yetişen 16 üzüm çeşidinin bazı fenolojik ve kimyasal değerleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 173261
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT ERGENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
oz Tarımsal uğraşı içerisinde seçkin bir yeri bulunan bağcılığın başarılı bir şekilde yapılabilmesi için o böl geye hatta o yöreye uygun çeşitlerin incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla ele alınan çeşitlerin diğer çeşitlerle olan bağıntılarının ve gelişmeleriyle yakından ilişkili olacak fonolojik gözlemlerin bilinmesi bu önemi daha da arttırmaktadır. Akdeniz Bölgesi için önemli olabilecek üzüm çe şitlerinin fenolojik gelişmel erindeki bağıntılara bir açık lık getirilmesi amaçlanan bu çalışmada İtalia, Muscat Rein de Vigne, Cardinal, Pans e Precoce, Çavuş, Hamburg Misketi, Bert is ve Kabarcık olumlu sonuçlar vermiştir. - XI -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to make successful viticulture which is one of the outstanding branch in agriculture, it is necessary to know suitable varieties for that particular region even for that side. For this reason, to know reciprocal relation ship, development and phenologies! observations of interested varieties are very important. As a goal of this work, suitability of some grape varieties in Mediterranean region their relationships and phenological development are studied and Italia, Muscat Rein de Vigne, Cardinal, Panse Precoce, Çavuş, Hamburg Misketi, Bertis and Kabarcık varieties gave successful results. - XII -