Türk siyasal yaşamında milli görüş hareketi
National view movement in Turkish political life
- Tez No: 173298
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
ÖZET Poyraz, Fahrettin. Türk Siyasal Yaşamında Milli Görüş Hareketi, Doktora, Ankara,2006 Bu tez çalışmasının ana amacı Türk siyasi hayatı içerisinde Milli Görüş Hareketi' nin yerini tespit etmek ve hareketi tüm yönleri ile incelemektir. 19. Yüzyıl çok uluslu imparatorluklar için sıkıntılarla dolu bir asırdır. Modern ulus devlet yapılan çok uluslu imparatorlukları hızla parçalamıştır. Bu zorluk Osmanlı İmparatorluğu'nu da hayli derinden etkilemiştir. Osmanlı aydını özellikle 19. yüzyılın son çeyreğinde“bu devlet nasıl kurtulur?”sorusu üzerine yoğunlaşmıştır. Çalışmanın birinci bölümü tezimizin teorik alt yapısını oluşturacak biçimde Osmanlı aydını arasında bu soruya verilen farklı yanıtları ortaya koymaktadır. Osmanlıcı, İslamcı, Batıcı, Sosyalist ve Türkçü çözüm önerileri ana hatlarıyla sunulmuştur. Ayrıca bu bölümde Cumhuriyet döneminde, 1970'lere gelinceye değin, Milli Görüş Hareketi'ne düşünsel önderlik yapan sağ (milliyetçi-muhafazakar- islamcı) düşünce içinde sayılan bir kısmı düşünürler ele alınmıştır. İkinci bölüm, 20. yüzyılın son çeyreğinde yine yıkılmakta olan bir devlet kurgusundan hareketle“bu devlet nasıl kurtulur?”sorusunu yanıtlamaya çalışan Milli Görüş Hareketi'nin tarihçesine ve temel tezlerinin analizine ayrılmıştır. Yine bu bölümde, hareketin yaşadığı bölünme üzerinde durulmuştur. Yeni dönemde Milli Görüş'ün asıl temsilcisi olan Saadet Partisi ile kurucuları arasında bu hareketten ayrılan siyasilerin de olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi'nin siyasal sistemdeki konumlan incelenmiş ve tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Türk siyasal sistemi içinde Milli Görüş Hareketi'nin genel karakteri ve temel özellikleri ele alınmıştır. Bu bölümde Milli Görüş Hareketi'nin dış politika anlayışı, Kürt sorununa yaklaşımı, inananların haklarını savunma bağlamında 'demokrasi', 'inanç özgürlüğü ve laiklik', 'çok hukuklu yapı' kavranılan tartışılmış, Milli Görüş Hareketi'nin ideolojik aygıtları -Milli Gazete, Milli Gençlik Vakfı, AvrupaVI Milli Görüş Teşkilatları- ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde hareketin geleceğine yönelik olarak analizler yapılmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmanın temel amacı Milli Görüş Hareketi'nin Osmanlının son dönemine kadar uzanan düşünsel alt yapısının araştırılarak ortaya konulması, siyasi parti örgütlenmesi yapısının incelenmesi, siyasi söylem ve çalışmalarında diğer partilerle benzer ve farklılıkların da açığa çıkarılarak hareketin sistem içindeki konumunun tespit edilmesidir. Anahtar Sözcükler Milli Görüş Hareketi, İslamcılık, Osmanlıcılık, Türkçülük, Batıcılık, Saadet Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT Poyraz, Fahrettin. National View Movement in Turkish Political life, PhD, Ankara, 2006 This dissertation aims to examine the National View Movement (Milli Görüş Hareketi) and identifies where the movement stands in the Turkish political life. Nineteenth century was full of problems for multinational empires. Modern nation-state structures led to collapse of multinational empires in relatively short time. This process also affected the Ottoman Empire quite deeply. Ottoman intellectuals, especially in the last quarter of the 19th century, focused on the question of“how the state could be saved”. The first chapter of the study formed the theoretical structure of the theses gives different answers for this question among the Ottoman intellectuals. Main features of Pro-ottoman, Pro-islam, Pro-western, Socialist and Pro-turkish solution proposals are presented. The second chapter examines to the history and analysis of the main ideas of National View Movement, which, starting from the same perception of a falling state, tried to answer the question of“how could be saved the state”in the last quarter of the twentieth centuryln this part, the division that the movement has experienced is analyzed. In the new era, the real representative of the National View Movement, Saadet (Happiness) Party, and the Adalet ve Kalkınma (Justice and Development ) Party, which is formed by some high ranking politicians who left the National view Movement, and the positions of both parties are discussed. In the third chapter, the general character and main structure of the NVM within the Turkish political system are widely studied. And also, the political approach of the NVM in the foreign policy, Kurdish problem, religious right and laisizm, democracyvııı and implementation of multi-law for those people from different cultural identity is discussed. Beside that, the ideological tools of National View Movement such as“Milli Gazete, a daily newspaper; Milli Görüş Vakfı, a non- profit foundation; and Avrupa Milli Görüş Teşkilatları, Europen National View Organization intended for Turks in Europe”are examined and analyses are made for the future of the movement. As a conclusion, the main aim of this thesis is to present ideological structure of the NVM starting at the end of Ottoman era and investigate the political structure of the party all over Turkey whether it is similar to the other party's structure or not and determine the NVM position in the Turkish political system. Key Words National View Movement, Pro-islam, Pro-ottoman, Pro-western, Pro-turMsh, Saadet Party (Happiness Party), Adalet ve Kalkınma Party (Justice and Development Party)