Bazı heteroatomlu makrosiklik ligantların sentezi ve antifungal ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Heteroatom macrocyclic ligands antifungal and antimicrobial properties of some of synthesis and investigation
- Tez No: 322817
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
2,6-piridindikarboksilik asitten başlayarak altı yeni makro-heterosiklik amit sentezlenmiştir. Bu amaçla 2,6-piridindikarboksilik asit önce esterleştirilmiş, ardından diester NaBH4 ile indirgenerek alkole dönüştürülmüş, alkol p-TsCl yardımıyla tosilata dönüştürüldükten sonra bu ditosilat bazik ortamda 2-aminotiyofenol ile reaksiyona sokulmuştur. Ele geçen molekül altı farklı diasit klorür ile kloroform içinde reaksiyona sokularak seyreltik ortamda halka kapanması sağlanmıştır. Daha sonra elde edilen bileşikler kolon kromotografisi ile saflaştırılmış, IR, NMR ve kütle spektroskopisi yardımıyla yapıları açıklanmıştır. Son olarakta antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Starting from 2,6-pyridinedicarboxylic acid, six new macro-heterocylic amides were synthesized. As a first step, 2,6 pyridinedinedicarboxylic acid was esterified, then reduced with NaBH4 to obtain corresponding alcohol. Next, the alcohol was converted to its tosylate by using TsCl and followed by reaction with 2-aminothiophenol in basic media. Resulting aromatic diamine were treated with six different diacid dichlorides in a very dilute solution of cloroform to afford the cyclization products. Finally compounds were chromotographed and their structues were proven by using IR, NMR and mass spectroscopy. At last antibacterial and antifungal activities of these compounds were investigated.