Tür ordusu ve toplumsal meşruiyet üretme süreçleri
The Turkish army and its ways to gain social legitimacy and boost its acceptance
- Tez No: 173350
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET TAŞKALE, Ali Rıza. Türk Ordusu ve Toplumsal Meşruiyet Üretme Süreçleri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu tezin öncelikli amacı, Türk Ordusu'nu ve onun toplumsal meşruiyet üretme süreçlerini bilimsel olarak incelemektir. Türkiye'de ordu, üzerinde en fazla konuşulan, fakat hakkında en az bilgiye sahip olunan örgütlerden birisidir. Yanısıra ordu, gerek taşıdığı toplumsal meşruiyet gerekse sahip olduğu örgütsel özellikleriyle- Türkiye için önemli bir fenomen durumundadır. Dolayısı ile Türk Ordusu'nun incelenmesi, - araştırmacılar tarafından ihmal edilen konular arasında olmasına rağmen- önemli hale gelmektedir. Bu tezin temel iddiası, Türkiye'de ordunun siyasal, toplumsal, iktisadi vb. alanlarda yürütmüş olduğu faaliyetleriyle toplumsal tahayyül dünyasını ciddi oranda etkilediği ve toplumsal ve özerk bir örgüt olduğudur. Bu çalışmada ayrıca, siyasal bir teknik olarak askeri darbe kavramı, darbelerin başlatıcısı olan 27 Mayıs askeri darbesi, darbelerin psikanalitik bir yolla incelenmesi ve son olarak Türkiye'de militarizm, demokrasi ve insan haklan sorunsalları incelenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Türk Ordusu, toplumsal meşruiyet, toplumsal ve özerk bir örgüt, askeri darbe, demokrat zihniyet
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT TAŞKALE, Ali Rıza. The Turkish Army and Its Ways To Gain Social Legitimacy and Boost Its Acceptance, Master's Thesis, Ankara, 2006. The primary aim of this thesis is to scrutinize The Turkish Army and its ways to gain social legitimacy and boost its acceptance. The Turkish Army is one of the institutions in this country which everybody talks on a lot but hardly knows anything about. The Army is an important phenomenon for its unshakable acceptance by the public and its organizational characteristics. Scrutinizing this phenomenon makes it interesting, nevertheless it is one of the areas which has been tremendously neglected. Main argument of the thesis is that the Army gains its acceptance by its activities at the social, political and economic fields; the public imagination is widely influenced by the Army, and last but not least; it is an autonomous organization. This thesis does also study the term of military coup as a political technique. It does look into the 27 May 1961 Military Coup and make a psychoanalytical study of military coups in general. Eventually militarism, democracy and human rights issues will be linked together and discussed. Key Words The Turkish Army, democratic mentality, social and autonomous organization, military coup, social acceptance.