Das militär in der politischen kultur der türkei : vom osmanischen reich bis heute
Türkiye siyasal kültüründe ordu: osmanlı imparatorluğundan günümüze
- Tez No: 711402
- Danışmanlar: PROF. DR. HEİKO GEİLİNG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Almanca
- Üniversite: Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 401
Özet
Sunulan tez Türk ordusunun Türkiye toplumu üzerindeki siyasal-kültürel etkilerini ele almaktadır. Askeri olarak üretilen ve iletilen yorum ve anlam kalıpları analizin merkezinde yer alacaktır. Siyasal kültür araştırması ve Foucault'nun iktidar analitiği yaklaşımıyla, bu tür askeri yorum ve anlam kalıplarının analizi için teorik bir analitik araştırma çerçevesi geliştirilmiştir. Siyasal yorum ve sosyokültürün (Deutungs- und Soziokultur) araştırma araçlarına ve Foucault'nun söylem ve iktidar kavramına dayalı olarak, bu tür modeller eleştirel bir bakış açısıyla ele alınır. Siyasi yorum ve sosyokültür alanlarındaki bu askeri yorum kalıpları tarihsel söylem yaklaşımıyla ifade edilmekte ve siyasi-kültürel etkileri açısından eleştirel olarak incelenmektedir. Analiz askeri alanın tarihsel olarak özgül gelişimini, Türk ordusunun siyasal-kültürel gücünün devlet-siyasi alanla karşılıklı ilişki içinde konumlandırarak ele almıştır. Geç Osmanlı döneminde ordunun devlet oluşum sürecindeki hakim konumu, ordunun Osmanlı Türk toplumunun yorum ve sosyokültürel alanlarında demir atmasına neden olmuştur. Halihazırda Türk ordusu, Türkiye'deki devlet-içi ve devletler arası güç ilişkilerindeki toplumsal ve siyasi dönüşüm nedeniyle yeniden konumlanma sürecindedir.
Özet (Çeviri)
The present thesis deals with the influence of the Turkish military on the political culture of the Turkish society. The militarily produced and mediated interpretation and meaning patterns will stand in the centre of the analysis. With the approach of the political cultural research and the Foucault's power analytics, a theoretical analytic research frame is developed for the analysis of such military interpretation and meaning patterns. Based on the research instruments of the political interpretation- and socioculture (Deutungs- und Soziokultur) and Foucault's discourse and power concept, such patterns are considered in the critical view. Through a historical discourse approach, these military interpretation patterns in the fields of the political interpretation- and socioculture are expressed and critically examined for their political-cultural effects. By the analysis it is turned out that the interpretive power of the Turkish military in the historically specific development of the military field is situated in the reciprocal relation to the state-political area. The dominating positioning of military in state formation process during the late-Ottoman period led to the anchorage of the military in the interpretation- and sociocultural fields of the Ottoman Turkish society. Currently the Turkish military is in a repositioning process due to the social and political transformation in the intra- and interstate power relations in Turkey.