Etlik piliçlerde telafi büyümesi ve rasyon proteininin bir kısmının üreden karşılanması üzerinde bir araştırma
A Research on the compensatory growth and the providing by urea a part of the ration protein in broilers
  1. Tez No: 9469
  2. Yazar: YILMAZ BAHTİYARCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ZİNCİRLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İİİ ÖZET DOKTORA TEZİ ETLİK PİLİÇLERDE TELAFİ BÜYÜEESİ VE RASYON PROTEİNİNİN BİR KISMININ ÜREDEN KARŞILANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Yılmaz BAHTİYARCA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr.Murat ZİNCİRLİO?LU 19 90,. Sayfa : 113 Jüri : Doç.Dr.H, Zincirlioğlu Prof.Dr.Metin Yeldan Doç.Dr Oktay Yazgan Her iki denemede de günlük Ross-I civcivler 7 hafta süreyle cinsiyet ayrımı yapılmadan zemin tipi bölmelerde yetiştirilmişlerdir. 1000 civcivin kullanıldığı telafi büyümesine ait 1. denemede gruplara verilen rasyonların 0-2, 2-5 ve 5-7 haftalık dönemlere göre protein seviyeleri I. (kontrol) ili, III., IV. ve V. gruplar için sırasıyla % 24. 19-24. 19-20. 05i 24.19-22,10- 20i05? 24.19-20.05-20.05; 24.19-20.05-18.40; 24.08- 20.11-20.11 ve enerji seviyeleri: 3221-3221-3157.8; 3221-3184.3-3157.8; 3221-3157.8-3157.8; 3221-3157.8- 3169.6 ve 3076.2-3084.1-3084.1 kcal/kg metabolik enerjidir. Kasaplık piliçlerin büyüme ve bitirme dönemle rinde düşük proteinli (% 20.05 ve 18.40) rasyonlarla beslenmesi onların canlı performans değerlerini azaltmadığı gibi daha ekonomik bulunmuştur. 2. araştırmada ise 500 adet civciv üreli rasyonlarla beslenmişlerdir. Bütün gruplar ilk 2 hafta % 24.19 protein ve 3221 kcal/kg metabolik enerjili üre- siz rasyonlarla yemlenmişler dir. 2-7 haftalık dönemde Ii, II., III., IV. ve V. gruplar sırasıyla % 0, 0.1, 0.25, 0.50 ve 1 üre içeren yaklaşık %20 proteinli ve 3200 kcal/kg metabolik enerjili rasyonlarla yemlanmişlerdir. En iyi performans rasyonda % 0.50 üre kullanılan IV. grupta elde edilmiş ise de üre kullanımı eko nomik bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER : Etlik civciv, protein kısıtlaması, telafi büyümesi, üre, besi performansı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON THE COMPENSATORY GROWTH AND THE PROVIDING BY UREA A PART OP THE RATION PROTEIN IN BROILERS Yılmaz BAHTİYARCA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assoc.Prof.Dr.Murat ZİNCİRLİO?LU 1990, Page: 11.3 Jury : Assoc.Prof.Dr.M.Zincirlioğlu Prof. Dr. Metin Yeldan Assoc.Prof. Dr Oktay Yazgan The day old“broiler chicks of Ross-I were grown on floor without making any sexual separation in both experiment. 1000 chicks were used in the first ex periment concerning compensatory growth. According to the 0-2, 2-5 and 5-7 week of periods considered during the experiment j the protein levels of the diets were 24.19-24.19-20.05 % in I. group (control), 24'. 19-22. 10- 20.05 fo in II. group, 24.19-20.05-20.05 f« in III. group, 24.19-20.05-18.40 % in IV. group and 24.03-20.11-20.11 % in V.group, while their energy levels as kcal ME/kg,- were- 3221-3221-3157.3,- 3221-3104.3-3157.8; 3221-3157.8- 3157.8; 3221-3157.8-3169.6 and 3076.2- 3084.1-3084il respectively. Use of low protein levels such as 20.05 İ» and 18.40 fi during grover and finisher periods in brcdler rations did not affected negatively their perfor mance, furthermore, resulted, more economic. As for the second trial in which the urea containing diets were used, all groups fed the same diet containing 24.19 İ* of a crude protein end 3221 kcal ME/kg during the first two we e ks. During 2-7th weeks of the experiment,bircl.s are fv^od diets containing 20^ protein and”;; 200 kcal M3/kp: and added 'with zero, 0.1.. 0.25, 0.50, and l.Ot/urea.The best performance, was 'obtained with an experinental diet containing 0.5$ urea, but usae;e of urea was not found to be economical, KEY WORDS : Broilers, protein restriction, compensatory growth, urea fattening performances.