Ülke tanıtımında sergileme tasarımı, stand ve stand üzeri grafik ürünlerin yeri, Türkiye'nin turizm tanıtımında Ayaş'a yönelik uygulama çalışması
Stands and the role of graphical images on stands, activities on applying Ayaş as an example in Turkey's promotion of tourism, competence in art work
  1. Tez No: 173451
  2. Yazar: ÇİĞDEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UĞURCAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
IV ÖZET DEMİR, Çiğdem. Ülke Tanıtımında Sergileme Tasarımı, Stand ve Stand Üzeri Grafik Ürünlerin Yeri, Türkiye'nin Turizm Tanıtımında Ayaş'a Yönelik Uygulama Çalışması, Sanatta Yeterlik Eseri Çalışması, Ankara, 2006 Turizmden gelir elde etmek isteyen birçok ülke, kendilerini dünyaya tanıtmak ve dünya turizm pazarından pay alabilmek için ülke tanıtımlarına yönelmişlerdir. Ülke tanıtımlarının yapıldığı uluslararası turizm fuarları gibi ortamlarda, tanıtım doğrultusunda kurulan sergileme standları ve üzeri grafik ürünler ile hedef kitlelere ulaşmak amaçlanmaktadır. Bu bağlamda“Ülke Tanıtımında Sergileme Tasarımı, Stand ve Stand Üzeri Grafik Ürünlerin Yeri, Türkiye'nin Turizm Tanıtımında Ayaş'a Yönelik Uygulama Çalışması”başlıklı araştırmanın ilk bölümünde; ülke tanıtımı ve ülke tanıtımında sergileme tasarımının gerekliliği incelenmiştir. İkinci bölümde sergileme tasarımının ve stand tasarımının neden tercih edilen tanıtım araçları oldukları, sergileme tasarımının genel tarihçesi, günümüzdeki anlamı ve sergileme türleri incelenerek, sergileme mekanında görsel algılama unsurları irdelenmiştir. Ülke tanıtımında etkili birer tanıtım elemanı olan, stand sergilemeleri ülkeler ve hedef kitleler arasında bir köprüdür. Stand, stand kategorileri ve stand kapsamındaki basılı grafik ürünlere üçüncü bölümde yer ayrılmıştır. Dördüncü bölümde ise stand sergilemeleri kapsamında yer alan sergileme elemanları ele alınmıştır. Çalışmanın görsel dayanakları olarak her bölümde takip edilen turizm fuarlarından elde edilen örnek görüntülere yer verilmiştir.Zor bir tasarım alanı olan stand tasarımında dikkat edilmesi gereken görsel kurallar ile stand tasarımcısının dikkat etmesi gereken noktalara beşinci bölümün tamamı ayrılmıştır. Kültür ve coğrafyanın tasarım üzerindeki etkilerinin gözlemlenebilmesinin önemi düşünülerek, altıncı bölümünde on farklı ülkenin, tanıtım stand ve üzeri grafik ürünleri incelenmiştir. Tanıtımının ülkeden ülkeye nasıl farklılık gösterebileceği, ülkelerin kendilerini ifade etme yolunda nasıl yöntemler izledikleri, tasarımların bu doğrultuda nasıl yönlendirildiği irdelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde; turistik özelliklere sahip küçük ilçeleri ve bilinmeyen bölgelerini turizm tanıtımlarında ön plana çıkaran ülke örneklerine değinilmiştir. Bu doğrultuda uygulama çalışması için seçilen, Ayaş ilçesi'nin özellikleri incelenmiştir. Uygulama çalışmasında ise; tezin içeriğine uygunluğu göz önünde bulundurularak Türkiye'nin turizm tanıtımına yönelik Ayaş örneğinde stand ve üzeri grafik ürünler tasarlanmıştır. Bu çalışmanın genel amacı; ülke tanıtımında önemli bir tanıtım aracı olan stand ve üzeri grafik elemanları kullanarak, bir ülkeyi onun bir biriminden yola çıkarak tanıtmaktır. Anahtar Sözcükler Stand, ülke tanıtımı, hedef kitle, sergileme tasarımı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Display Design in National Promotion, Stands and the Role of of Graphical Images on Stands, Activities on Applying Ayaş as an Example in Turkey's Promotion of Tourism, Competence in Art Work, Ankara, 2006 Many countries that want to receive revenues from tourism in order to promote their country to the world and to receive a share from the global tourism market, have focused on national promotions. In international tourism expo settings where national promotion takes place, the goal is to reach a target audience through exhibit stands and graphical images on these stands. Within this context, the first part of the research under the heading“Display Design in National Promotion, Stands and the Place of Graphical Images on Stands, Activities on Applying Ayaş as an Example in Turkey's Promotion of Tourism,”examines the need for national promotion and display design to undertake this promotion. In the second part of this research, why display and stand design are preferred promotional instruments, the general history of display design, its meaning today and exhibit types are examined to consider the elements of visual perception at the exhibit center. Stand exhibits, as an effective means in national promotions, are a bridge between countries and target audiences. Stands, stand categories and printed graphical images in stand exhibits are covered in part three. Part four of this research considers the elements of a stand within the coverage of exhibits. As the visual basis for the study, case images obtained from tourism expos for each part are shown. Because stand design is a difficult area, visual guidelinesvıı that should be considered and the points that need to be taken into account by a stand designer are fully covered in section five. In considering the importance of observing cultural and geographical effects on design, part six examines stands and graphical images on stands for ten separate countries. How the differences in promotion can vary from country to country, the methods that different countries use in expressing themselves and how designs are to used to this end are examined. In the last part of this research, examples from countries with touristic small counties and their unfamiliar regions that are in the forefront of tourism promotions are touched on. To this end, the features of Ayaş county as a case study are examined. In the study, bearing in mind the suitability of the thesis, a stand and above stand graphical images using Ayaş as an example were designed towards the promotion of Turkish tourism. The main goal of this study is that by using stands and above stand graphical images as an important means in national promotion is to promote a country using one aspect of that country. Key Words Stand, national promotion, target audience, exhibit design.