Alfa-amilaz enzimi üzerine mutajenlerin etkileri
  1. Tez No: 173477
  2. Yazar: NURAN DİRİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN GÖZÜKARA, PROF.DR. ATİLLA ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
70 VI.. ÖZET ülkemizde tekstil endüstrisi oldukça gelişmiş düzeydedir ve tekstil ürünlerimiz dışarıya ihraç edilmektedir. Tekstil ürünlerinin üretimi sırasında, haşıl alma işleminde kullanı lan a -amilaz enzimi yurt dışından getirtilmekte ve önemli miktarda döviz kaybına neden olmaktadır. Çalışmamızda bu soruna bir ölçüde ve bu tip çalışmala ra ülkemizde de başlanmasına yardımcı olmayı amaçladık, üretken unsur olarak Bacillus subtilis bakterisi kullanıldı. Nokta mutasyonuna neden olduğu bilinen 5-bromourasil, çerçe ve kayması mutasyonuna neden olduğu bilinen akridin oranj, 2-nitrof luoren, 2-aminof luoren, benzidin gibi muta j enlerin a -amilaz enzimi aktivitesine ve bakteri üremesine olan etki leri çalışıldı. Bu mutajenlerden 5-bromourasil ile akridin oranj m a -amilaz enzimi aktivitesini ve bakteri üremesini azaltıcı yönde etkilerinin olduğunu, benzidinin kontrol de neyleriyle hemen hemen aynı sonuçları verdiği, 2-nitrof lu oren ve 2-aminofluorenin ise a-amilaz enzimi aktivitesini çok az oranda azalttıkları, bakteri üremesini ise çok az oranda arttırdıkları görüldü. Ortama kolay metabolize edilebilen glukoz ve sorbitol gibi karbon kaynakları konduğunda, üremenin nişaştalı ortama göre iyi olduğu, ama, a-amilaz enzimi sentezinin engellendi- ?71 ği, bu durumda muta j enlerin hiçbir etkisinin olmadığı gö rüldü. Ayrıca çalışmamızda. Bacillus subtilis üremesinin 48. saatte maksimuma ulaştığını, a -amilaz enzimi aktivite- sinin ise 72. saatte maksimuma ulaştığı görüldü.
Özet (Çeviri)
72 - yn. SUMMARY Textile-industry in our country is in a rather advanced state and we are exporting our textile products. For the production of textile products, the enzyme a-amylase, which is used in de-sizing pröcesa^ j;iş being imported «a^Thi s - \:jf caused an appeciable amount of loss! foreign currency. In this project, our aim was to help this problem to some extents... _“ 7 ”. Bacteria Bacillus subtilis is used as a produc- tion source. 5-Bromourasil known to cause point mutation, and frameshift mutation causing agents such as acridine orange, 2-nitrofluorene, 2-aminof luorene and benzidine are tested for their effects on the activity of the enzyme a -amylase and the growth curve of the bacteria. Among these mutagens 5-bromourasil and acridine orange are found to decrease the a -amylase activity and the growth of the bacteria. Benzidine is found to be uneffective and gave the same results as the control. 2-nitrofluorene and 2-aminof luorene caused very little decrease on the a -amylase activity and very little increase on the bacterial growth. When carbon sources such as glucose and sorbitol which are easily metabolized are added to the medium, the growth of the bacteria was better than the starch containing73 medium, but the a -amylase activity was seen to be inhibited. In this medium of glucose and sorbitol no effect of the mutagens are observed/. In addition, we have observed that the growth of the Bacillus subtilis reached to the maximum level after 48 hours, and the alfa-amylase activity showed a maximum activity at the 72nd hour.