1,4- diazosiklohekzan ana iskeleti içeren bazı sülfanomid türevlerinin antioksidan özellikleri ile α-glikosidaz ve α- amilaz enzimleri üzerine inhibisyon etkilerinin incelenmesi
Antioxidant properties of some sulfanomide derivatives containing 1,4-diazocyclohexane main skeleton and investigation of inhibition effects on α-glucosidase and α-amylase enzymes
  1. Tez No: 732257
  2. Yazar: BETÜL GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında 1,4-diazosiklohekzan ana iskeleti içeren bazı sülfanomid türevlerinin α-glikosidaz ve α-amilaz enzimleri üzerine inhibisyon etkisi incelendi. Standart inhibitör olarak akarboz kullanıldı. Yapılan çalışma sonucunda literatürde bilinen 5 farklı sülfanomid türevinin IC50 değerleri hesaplandı. Moleküllerin IC50 değerleri sırasıyla α-glikosidaz enzimi için 2,1-3,22 μM aralığında, α-amilaz enzimi için ise 1,9-3,19 μM aralığında bulundu. Çalışmada akarboz molekülünün α-glikosidaz enzimi IC50 değeri 1,91 μM, α-amilaz enzimi IC50 değeri 2,11 μM olarak hesaplandı. Veriler değerlendirildiğinde çalışılan organik moleküllerin standart inhibitöre benzer ölçüde inhibisyon etkisi gösterdiği gözlendi. Çalışmanın diğer basamağında ise sülfanomid türevinin antioksidan kapasitesini belirlemek in vitro kuprik iyonları (Cu2+) indirgeme, FRAP metoduna göre ferrik iyonları (Fe3+) indirgeme, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil serbest radikalini (DPPH·) giderme, 2,2´-azinobis (3-etilbenztiyoazolin-6-sülfonik asit) radikalini (ABTS∙+ ) giderme methodu çalışıldı. Antioksidan çalışma bulgularına göre ABTS methodunda moleküllerin radikal süpürme potansiyelleri tespit edilemezken diğer yöntemlerde standartdart antioksidanlara kıyasla moleküllerin çok cüzi miktarda aktivite gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the inhibition effect of some sulfonamide derivatives containing 1,4-diazohexane backbone on α-glycosidase and α-amylase enzymes was investigated. Acarbose was used as the standard inhibitor. As a result of the study, IC50 values ​​of 5 different sulfonamide derivatives known in the literature were calculated. The IC50 values ​​of the molecules were found in the range of 2,1-3,22 μM for the α-glucosidase enzyme and 1,9-3,19 μM for the α-amylase enzyme, respectively. In the study, α-glycosidase enzyme IC50 value of acarbose molecule was calculated as 1,91 μM, and α-amylase enzyme IC50 value was calculated as 2,11 μM. When the data were evaluated, it was observed that the studied organic molecules had a similar inhibition effect to the standard inhibitor. In the other step of the study, determining the antioxidant capacity of the sulfonamide derivative in vitro cupric ions (Cu2+) reduction, ferric ions (Fe3+) reduction according to the FRAP method, removing 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazil free radical (DPPH·) and removing 2,2´-azinobis (3-ethylbenzthioazoli)ne-6-sulfonic acid) radical (ABTS∙+) was studied. According to the antioxidant study findings, while the radical scavenging potentials of the molecules could not be determined in the ABTS method, it was determined that the molecules showed very little activity compared to standard-dart antioxidants in other methods.