Astragalus brachycalyx Fischer bitkisinin antioksidan özelliklerinin incelenmesi ve diyabetli ratların böbrek dokularında iyileştirici etkisi ile alfa-glikozidaz ve alfa-amilaz enzim aktiviteleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of antioxidant properties of Astragalus brachycalyx Fischer plant, investigation of healing effect on renal tissues of diabetic rats and on alpha-glucosidase and alpha- amylase enzyme activities
- Tez No: 792433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Kimya, Biochemistry, Bioengineering, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında Astragalus brachycalyx Fischer bitkisi kök ekstratının ɑ-glikozidaz ve ɑ-amilaz enzimleri üzerine inhibisyon etkileri incelendi. Standart inhibitör olarak Akarboz molekülü kullanılarak IC50 değerleri hesaplandı. Astragalus brachycalyx Fischer bitkisi kök ekstratının ve Akarboz molekülünün ɑ-glikozidaz enzimi inhibisyonu üzerine IC50 değerleri sırasıyla; 12,84 mg/L ve 19,25 mg/mL hesaplandı. Astragalus brachycalyx Fischer bitkisi kök ekstratının ve Akarboz molekülünün ɑ-amilaz enzimi inhibisyonu üzerine IC50 değerleri sırasıyla; 13,59 mg/mL ve 18,73 mg/mL bulundu. Astragalus brachycalyx Fischer bitkisi kök ekstratının antioksidan kapasitesini belirlemek için; ABTS˙⁺ süpürücü etkisi, ferrik iyonları (Fe+2 ) , bakır iyonları (Cu+2 ) indirgeme yetenekleri ve DPPH• indirgeme kapasitesi metodları uygulandı. Karşılaştırmak için standart antioksidanlar; Askorbik Asit, BHA, BHT ve ɑ-Tokoferol kullanıldı. Elde edilen veriler sonucunda bitki kök ekstratının yüksek düzeyde antioksidan etki gösterdiği gözlenmiştir. Çalışmanın diğer basamağında STZ ile diyabet oluşturulan ratlarda Astragalus brachycalyx Fischer bitkisi kök ekstratının böbrek dokusunda oluşan dilatasyon ve dejenerasyonları iyileştirdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigated the inhibition effects of Astragalus brachycalyx Fischer plant root extract on ɑ-glucosidase and ɑ-amylase enzymes. IC50 values were calculated using the Acarbose molecule as the standard inhibitor. IC50 values of Astragalus brachycalyx Fischer plant root extract and Acarbose molecule on inhibition of ɑ-glucosidase enzyme were respectively; 12.84 mg/L and 19.25 mg/mL were calculated. IC50 values of Astragalus brachycalyx Fischer plant root extract and Acarbose molecule on inhibition of ɑ-amylase enzyme were respectively; 13.59 mg/mL and 18.73 mg/mL found. To determine the antioxidant capacity of the root extract of Astragalus brachycalyx Fischer, ABTS˙⁺ scavenging effect, ferric ions (Fe+2 ), copper ions (Cu+2 ) reducing abilities, and DPPH• reducing capacity methods were applied. Standard antioxidants were used to compare; Ascorbic Acid, BHA, BHT, and ɑ-Tocopherol. As a result of the data obtained, it was observed that the plant root extract showed a high level of antioxidant effect. In the other step of the study, it was observed that the root extract of the Astragalus brachycalyx Fischer plant improved the dilatation and degenerations in the kidney tissue in rats with diabetes mellitus with STZ.