Fibulaların seramik sanatında özgün yorumu
The specific interpretation of fibulas in ceramics art
- Tez No: 173812
- Danışmanlar: DOÇ. NAZAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Otuz bin yıl önce ölümün sessizliğinde doğdu takılar. İnsanoğlu, yanıbaşında susan nefesin geri dönmeyeceğini anladığında, belki son bir kez daha onu kutsamak, gittiği yerde huzur duymasını sağlamak, karanlığın kötülüklerinden korumak için mezarına taşlardan, boynuz ve kemiklerden, deniz kabuklarından yapılma boncuk dizileri, bilezikler ve yüzükler koydu. Başa çıkamadığı kötülüklerden, tehlikelerden kendisini de korumak için boynunu, kollarını, ellerini, başını, ayaklarını takılarla donattı; onları tanrılarına sundu. Bir de baktı ki volkanik camlara yansıyan görüntüsü, takılarla daha farklı, daha güzel... İşte inancın ötesine geçtiği o andan sonra taktıklarını bir daha hiç çıkarmadı; takıların güzelliğinde kendi güzelliğini buldu. O zamandan beri takılar, kadın veya erkek hepimiz için güzel olanı görme ve ona sahip olma duygularına hitap etmektedir. Takılar çok farklı bir ürün grubu gibi görünse de diğer sanat dallarına paralel gelişme göstermektedir. Ayrıca inanç ve gelenekler arasındaki farklılıklar da takılarda etken olmuştur. Anadolu'nun karmaşık kültürel yapısı, bu topraklardaki tüm takıları ele almayı olanaksız kılmaktadır. Bu sebeple takıların öncüsü olan“fibula”konu olarak seçilmiştir. Konu kapsamında fibulalar bir endüstri ürünü, işlevsel nesne olarak sınıflandırılmış olmasına rağmen bir batıl inanç nesnesi olarak da bilinmektedir. Giysileri tutturmaya yarayan, gövdeyi ve ruhu tılsım gibi koruma amaçlı kullanılmış olan fibulalar eşsiz güzellikleri ve zarif şekilleriyle yeni tasarım süreçlerine ışık tutmaktadır.Yapılan bu araştırmanın birinci bölümünde; fibulaların tarihsel gelişimi ele alınarak geçmişten günümüze geçirdiği evreler incelenmiştir. Fibulaların şekilleri, bölgesel farklılıkları ve yapım teknikleri, coğrafi kültürler ve uygarlıklardan esinlenerek tek tek araştırılmıştır. İkinci bölümde; seramik malzeme ile üretilen fibula işlevi dışlanarak, fiziksel koşulların tamamen dışında anlamlar yüklenerek sergilenmiştir. Böylece işlevsel ve değişik simgeleri olan“Fibula”seramik sanatında özgün bir şekilde kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Jewels were born within the deep silence of death thirty thousand years before. When the human beings grasped the fact that the silent breath in the vicinity of themselves shall never turn back again, they put beady strings, bracelets and rings made of Stones, horns, bones, and seashells on its grave in order to render it tranquil at the place where it has gone, to protect it from the wickedness of darkness and perhaps to sanctify it for the last time. Human beings dominated their necks, amis, hands, heads and foots with jewels with the aim of protecting themselves against the malicious conditions and dangers which they could not cope with; and presented those jewels to their gods. When they looked themselves once, they recognized that their images reflected upon the volcanic glass are more different and more beautiful by means of the jewels... And just after that moment at which they passed beyond faith, they have never removed their jewels; they found their own beauties inside the beauty of the jewels. Since those times, jewelleries appeal to our senses of seeing the beautiful one and possessing it for all of us notwithstanding the genders. Though the jewels seem to be a rather different product group, it demonstrates a development process in parallelism with the improvement experienced by the other branches of art. Moreover, the differences in terms of the faith and traditions also constitute some sort of efficiency concerning the jewels. Complex cultural structure of Anatolia renders it impossible to discuss about the whole jewels in this territory. Due to this reason,“fibula”has been chosen as the main subject, which is the predecessor of all jewels.In spite of the fact that the fibulas are classified as industrial products or functional objects within the scope of this subject, they are also known as the objects of vulgar superstitions. Fibulas are used to nail and maintain the clothes and to protect the body and spirit and they shed light on the brand new designation processes by means of their unprecedented beauties and glorious frames. In the first section of our inquiry, the historical development of fibulas and the phases they have experienced from the past eras up to our day have been examined. Shapes of fibulas have been explored one by one as being inspired by regional differences, formation techniques of fibulas as well as civilizations. In the second section, the function of fibula that is made of ceramic material has been excluded from the scope of the inquiry and exhibited together with meanings installed that are completely out of the physical conditions. Thus,“Fibula”, which has functional and various symbols, has been edited in the art of ceramic in an authentic manner.