İnsan-mekan etkileşimi sürecinde oluşan resimler
Paintings formed in the process of interaction between man and place
  1. Tez No: 173867
  2. Yazar: ARZU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. BİRSEN GİDERER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Evren, dünya, kent, ulaşılabilirliği kadar sürekli biçimlendirilmeye çalışılan, dönüştürülen bir malzemedir insan için. Anlamak, anlamlandırmak insanoğlunun en büyük özelliklerindendir. Bu özellikleriyle birlikte insan varlığım anlamlandırma konusunda doğayla sürekli bir mücadele içerisine girmiştir. Dünya şu anda; coğrafî bakımdan ülkeler tarafından parsellenmiş, sınırlan oluşmuş bir yapıya sahiptir. Sınırları çizilmiş ülkelerin oluşturduğu siyasi yapılar, mekanların biçimlenmesine ve dolaylı olarak insanın biçimlenmesine, nesneleşmesine neden olmaktadır.“İnsan-Mekân Etkileşimi Sürecinde Oluşan Resimler”konulu bu çalışmada modern kent içerisinde yer alan insan, gözlem malzemesi olarak seçilmiştir. Kent içerisinde yaşayan insanın yine kent mekanları ile olan ilişkisi gözlemlenmiş ve aralarındaki ilişkinin bir süreci kapsadığı kabul edilmiştir. Raporda, konuyla ilgili yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucu görsel öğelerle birlikte özgün bir dil oluşturulmaya çalışılmıştır. Modern çağın getirişi olan sürekli ve hızlı değişim ardında diyalogsuz bir yaşantı getirmiştir. Teknolojik aletlerin sürekli bilgi aktarımı yaptığı günümüzde birey bilgiyi dönüştüreceği, içselleştireceği yaşam alam konusunda sıkıntıya düşmektedir. Yaşam koşullarının değişmesinden, sertleşmesinden kaynaklı, insanın dış dünyadan uzaklaştığı kendisiyle kaldığı yaşam alanları önem kazanmıştır. Kent içerisinde sürdürdüğü yaşantısı şurasında kendini ister istemez hızın içerisinde bulan insan için bedenini yerleştireceği güvenli yer ihtiyacı oluşmuştur. Mekân yaratmak, yaratılan mekâna dâhil olmak insanın sosyal yapısıyla alakalıdır. İnsanın dâhil olduğu mekanların belirleyici özellikleriyle şekillenmesi de sürecin bir getirişidir. Mekân, bütün uzamı saran, birçok belirleyicisi olan boşluktur. Bu belirleyicilerle birlikte yaşayan insan aynı zamanda belirleyici konumundadır da.Bu çalışmanın LBölümünde, tarihsel ve düşünsel alanda yapılan araştırmaların ve kent içinde yapılan gözlemlerin sonucundan yola çıkılarak, kent ve insan iHşldlendirilmesi yapılmış, aralarında bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Mekanı yer olarak, bedeni mekan olarak, evi mekan olarak düşünülmüş yapay ve doğal ilişkilendirmeleri yapılmıştır. Kent, karşımıza çıkan karmaşık ve çeşitlilik gösteren yapısıyla ayrıca ele alınarak incelenmiştir. Çalışmanın II. Bölümü süresince, bitimsiz gibi görünen insan mekân ilişkisi çeşitli doğrultularda; ruh-beden, beden-ev = insan-mekân bağlantıları ele alınmıştır. Sanat tarihinde bu konu bağlamında bugüne kadar kullanılmış olan görsel ve teorik çalışmalar incelenmiş ve bir kısmı çalışma raporu kapsamında kullamlmıştır.Konunun diğer bilim dallarıyla olan ilişkisi incelenmiştir. Bütün bunlarla birlikte resimlerde çeşitli kompozisyon denemeleri yapılmış ve değişik malzemeler bir arada kullanılarak görsel çalışmalar ortaya çıkarılmıştır. Anahtar Kelimeler İnsan, mekan, beden, modern, kent
Özet (Çeviri)
Universe, world, city are materials for man, which are tried to give a shape to and transformedas far as they are reached. Understanding and givingmeaning to are some of the most important features belonging to human being. Man is in the continual content with the nature regarding the matter of givingmeaning to his being along with these features of him. World, in the present,has a structure which isgeographically divided into parcels by countries andof which is determined the boundaries. Politicalstructures, which are formed by the countries whoseboundaries are determined, cause the shaping of placesand indirectly the shaping of man and the turning into anobject of man. In this study, mattered as“Paintigs Formed in the Processof Interaction between Man and Place”, man,situated in the modern city, has been chosen as theobservation material. It has been observed the relation betweenman who lives within the city and the places of city, and acceptedthat the relation between them comprises a process.In the report,as a result of the investigations and the observations about the issue,it has been strived to constitute an original language along withthe visual components. Continual and rapid change, which is the consequence of the modern age,has brought along a style of life without dialogue. In our age, whichthe technological instruments constantly makes the transfer ofinformation, individual has difficulty about the field of life on which he will transfrom and internalize the information. Due to the change and hardening of the life conditions, states of existence, which man avoids to have contact with external world and stays with himself, have begun to be considered importantFor man, who finds himself, voluntarily or not, within the rapidity in the course of city life, is needed a safe placeto settle his body in. To create a place, to be included in the created place are associated with the social charecter of man. The fact that man is shaped by the charecteristic features of the places, in which he is included, is also the outcome of the process. Place, sourroundingthe whole cosmos, is a space having lots of characteristics. Man, living together with these characteristics, is at the same time in the state of determining. In the 1. Part of this study, based on the outcomes of the investigations carried out in the historical and spiritual extent and the observations made within the city relation between man and the city has been shown and it has been endevoured to establish a connection between them.Place as a location, body as a place, home as a place, has been considered and their artificial and natural relation have been shown. Structure of the city, which is complex and shows variety, have been examined considering as also a matter. During the 2. part of the study, interaction between man and place, which appears infinite, in various directions; soul-body, body-home = links between man and place have been taken up. Visual and theoretical studies, used until today in the history of art, have been examined in the context of this issue, and some part of them have been taken in the extent of the study report. Connection between the issue and the other scientific branches have been examined. In addition to these, various composition experiments on the paintings have carried out and different materials have been used together to create visual studies. Key Words Man, place, body, modern, city