Performance studies on the RAP database machine
RAP veri tabanı bilgisayarı üzerinde başarım çalışmaları
- Tez No: 173881
- Danışmanlar: DR. ESEN ÖZKARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1980
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET RAP VERÎ TABANI BİLGİSAYARI ÜZERİNDE BAŞARIM ÇALIŞMALARI KAYAKUTLÜ, GülgÛn“ Endüstri Mühendisliği, Yüksek Lisans tezi. Tez Yöneticisi: Dr. Esen A.Özkarahan Nisan, 1980; 249 Sayfa. Çağdaş Veri Tabanı Yönetim Sistemlerinin gereksinimlerini kar şılayabilme çabaiarı, Veri Tabanı Bilgisayarlarının ortaya çıkmasına”neden olmuştur. Veri tabanı yönetimi için önerilen bilgisayar mimari leri - özellikle Veri Tabanı Bilgisayarları- geliştirildikçe, bunların başarım ölçüleri zorunlu olmaktadır. Bu tezde, belli başlı Veri Tabanı Bilgisayarlarından biri olan“Relational Associative Processor RAP”bilgisayarı üzerinde süregelen başarım ölçümlerinin bir kısmı gerçekleştirilmektedir. Çalışmalar, çok iş düzeni ve görüntüsel bellek görünümlerini de içeren temel RAP mima risi üzerinde önceden yapılan başarım ölçümü model ve parametrelerini kullanmakta ve bunları daha da geliştirmektedir. RAP' a dayalı genel amaçlı veri tabanı yönetim sistemi yapısına uygulanabilir kuyruk sistemlerinin birbirleri ile karşılaştırılması ve genel amaçlı yapıya dek gerçekleştirilen RAP1 a dayalı değişik veri tabanı yönetim sistemlerinin sorgu yürütme zaman ölçümleri tezin bir bölümünü oluşturmaktadır. Bununla birlikte çalışmanın daha büyük bir kısmı RAP1 a ve geleneksel bilgisayarlara dayalı dağıtık veri tabanı sistemlerinin modellerinin kurulması ve bunlarla yapılan başarım kar şılaştırmalarını içermektedir. Bu sistemler üzerinde yapılan tüm kar- - şılaştırmalar genel amaçlı veri tabanı yönetim sistemi yapısının ve RAP dağıtık veri tabanı sisteminin geleneksel bilgisayar karşıtına gö re başarım üstünlüklerini göstermiştir. Tezde yapılan çalışmada kuyruk kuramı ve benzetim modelleri gi bi türlü yöneylem araştırması yöntem ve tekniklerinden yararlanılmış tır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Veri Tabanı Yönetim Sistemleri, Veri Tabanı Bilgi sayarları, Dağıtık Veri Tabanları, Bilgisayar Ağ ları, Yöneylem Araştırması, Kuyruk Modelleri, Başarım Değerlendirmeleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERFORMANCE STUDIES ON THE RAP DATABASE MACHINE KAYAKUTLU, GülgÛn M.Sc. in I.E. Supervisor: Dr. Esen A.özkarahan April, 1980 j 249 pages The requirements set for modern Database Management Systems created the need for database machines in realizing the requirements. As new computer architectures for database management, specifically database machines are proposed, their performance assessment becomes a neqessity. The work presented in this thesis deals with the continued assessments on one of the prominent database machines, the Rela tional Associative Processor- RAP. The study extends further the models and parameters of the previously published performance studies made for the basic RAP architecture including the multi programming and virtual memory options. Included in the results of the thesis are first the compari sons made on the RAP based GDBMS architecture's possible queueing systems and the query execution differences between the implemen tations of intermediate and generalized versions of the related DBMS. The major portion of the study however, deals with the model ling and comparative performance analysis of RAP and conventional distributed database systems. Various comparisons made on these systems demonstrated the performance improvement introduced by the GDBMS architecture and by the RAP based DDB over the conventional counterparts. The study of the thesis relied on various operations research techniques and methodology such as queueing theory and simulation modelling. KEYWORDS : Database Management Systems, Database Machines, Genera lized Database Management Systems, Distributed Databases, Computer Networks, Operations Research, Queueing Models, Performance Evaluations. - i -